Başlığım
Kadına Şiddet Emanete İhanettir
Ramazan Yavuz

Kadına Şiddet Emanete İhanettir

Bu içerik 1790 kez okundu.
Reklam

Her geçen gün kadınlara yönelik şiddetin artması çok üzücü ve iğrenç bir insanlık suçudur.  Aslında şiddet O kadar çok çirkin ki insan için değil, hayvanlara şiddet uygulanması bile çok çirkin bir harekâttır. Devlet olarak ve toplum olarak şiddet için ivedi bir şekilde önlemler alınması lazım. Devletimiz hukuksal olarak önlemini daha da artması gerektiğini düşünüyorum. Aynı zamanda her ay hayvan ve insan şiddetin önlenmesi için topyekûn her ilde en az ayda bir kez konferans, panel, seminer verilmesi toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek gerektiğini düşünüyorum.  Bizlerde toplum olarak hayvanlara, insanlara ve özellikle kadınlara nasıl değer verilir, nasıl davranılır.  Toplum olarak birbirimize örnek teşkil edecek hareketler sergilemeliyiz. Şiddetin ne kadar çirkin bir harekât olduğunu ve dinimizde yeri olmadığını bilmeliyiz. Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmuştur; “Kadınlar konusunda Allah’tan sakının! Çünkü siz kadınları Allah’ın emaneti olarak aldınız ve Allah’ın adıyla nikâh kıyarak onları kendinize helal kıldınız.” Evet, hadis de belirtildiği gibi kadınlar Allah’ın bizlere bir emanetidir. O zaman Allah’ın Emanetini iyi koruyalım. Kadınları üstün tutalım ki, iyi merhamet edelim ki Allah’ta bizlere merhamet etsin. Bir hadiste ne diyor Hz. Muhammed  (s.a.v)  “İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez.”

Bir hadis daha örnek verirsek; Hz. Muhammed  (s.a.v) hanımlarını döven erkekleri muhtelif şekillerde uyarmış ve bunlara karşı daima memnuniyetsizliğini ifade etmiştir. Şöyle buyurmuştur:  “Kadınları ancak kötüleriniz döver.”  

Şiddet; küçük yaşlarda çocukların anne ve babasında gördüğü olumsuz hareketleri büyüyünce veya evlenince uygulayabiliyorlar. Bundan dolayı önce anne ve baba çocuklara yönelik iyi davranışta bulunmalı ve çocuklarını bilinçlendirmeleri gerekir. Eğitim önce ailede başlar ve okulda devam eder.

Daha geçen gün insanlığımızdan utanacağımız bir olayla hepimiz yüzleştik ve o kadar acı bir olay ki hafızalarımızda derin izler bıraktı. Evet, Emine Bulut’a yapılan zalimce, haince ve gaddarca şiddetten bahsediyorum. Bir kadını şiddetle kat edilmesi ve Küçücük bir kız çocuğunun feryadı, çaresizliği ile anne ölme demesi yüreğimizi parçaladı. O katliamı orada canlı izleyenlere ne denilmeli…

Maalesef daha fazla bir şey yazamayacağım elim ayağım titriyor…

Yazıma peygamberimizin bir hadisiyle son veriyorum!!! Hz. Muhammed  (s.a.v) buyuruyor ; “Kıyamette en şiddetli azap görecek kimseler, insanlara en çok azap edenlerdir.”

Şiddetsiz bir hayat dileğiyle…

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gürkan: Toplu Taşıma Araçları Bayram Süresince Ücretsiz
Gürkan: Toplu Taşıma Araçları Bayram Süresince Ücretsiz
Yeşilyurt Belediyesi Ekipleri, Fırın, Unlu Mamuller Ve Pastaneleri Mehmet Çınar Aldı
Yeşilyurt Belediyesi Ekipleri, Fırın, Unlu Mamuller Ve Pastaneleri Mehmet Çınar Aldı