Başlığım
Huzur Evi
Ramazan Yavuz

Huzur Evi

Bu içerik 1555 kez okundu.
Reklam

Huzur Evi; Belirli bir yaşın üzerindeki vatandaşların, ücret veya belirli bir bağış karşılığında kaldıkları bakım evleridir. Ülkemizde Devlet bünyesinde  huzur evleri  ve özel huzur evleride bulunmaktadır.

16 Mart 2019 tarihinde  Muğla /Marmaris huzur evini ziyaret etme imkanım oldu. Orada yaşayan yaşlı büyüklerimiz ile hasbihal ettik. Huzur evine nasıl ve niye başvurduklarını sorduğumda bana şu cevabı verdi Amcanın biri; Gelinim ve oğlum daha mutlu olsunlar diye burayı tercih ettim. Bizler yaşlıyız istemeden onları üzeriz, bizim için tartışmasınlar, sıkıntı yaşamasınlar huzurlu şekilde hayatlarını yaşasınlar. Biz burada çok mutluyuz, burada ki arkadaşlar bizlere çok iyi bakıyorlar. İşte bu sözler çok anlamlı yaşları büyük ama düsünceleride o kadar büyük. Kendilerinde vazgeçmiş halen çoçuklarının mutluluğu için her yerde yaşarız diyen büyüklerimiz var. Dolayısıyla yaptığım araştırmalar sonucunda huzur evinde kalan çoğu kesimin çoçukları okumuş ve üst düzey insanlar olduğu görülmektedir. Yani alt kesim dedikleri fakir insanların anne ve babalarıyla yaşadıkları ve onları yanlızlık hayatına terk edilmediği görülmektedir.

Huzur evi çıkışında açık alanda çay bahçesine uğradım. Çalışan arkadaştan Çay istedim ve çayım geldikten sonra bir yaşlı amca yan tarafımda garson arkadaşa seslendi ama çalışan arkadaş duymayınca buyur amca dedim. Amca bana bir su  getirirmisin dedi ve amcanın suyunu getirdim. Amca dedim sende mi huzur evinde mi kalıyorsun? Hayır dedi çoçuklarımla kalıyorum. Çoçukların ne iş yapıyor dedim? inşaatta çalışıyor dedi. Bende az önce huzur evine uğradım ordaki amcalar ve teyzeler ile sohbet ettik. Gayet mutlu ve huzurlular dedim. Amcam kaşlarını çattı bana şöyle baktı ve içini dökmeye başladı; Oğlum hiçbir zaman annenizi, babanızı ve hatta büyük annenizi ve büyük babanızı yanlızlığa yitmeyin ve terk etmeyin. Belki onların duası sizlere huzur verecek, işleriniz rast gidecek, bolluk ve bereket içerisinde yaşayacaksınız. Maddi olarak sıkıntıdada olsanız da birlik ve beraberlik içerisinde daha mutlu yaşayaçaksınız. Buradaki ve bir çok huzur evinde yaşayan insanların çoçukları ve eşleri köpek, kedi,kuş vb.hayvanlara bakarken, onları gezdiriken ve hatta onları kuaföre bile götürürken kendi annesine ve babalarına bu kadar ilgi göstermiyorlar. Anne, Babalarını ve büyüklerini gezdirmekten utanırlar, onlara bakmaktan acizleşirler ve onlar hayatlarında fazlaymış gibi görürler dedi. Evet aslında huzur evinda yaşayan insanların kimsesi yok ise huzur evi isabetli bi karar ama çoçukları hayatta ise torunlarını sevmek onlarında hakkı ,gezmek ve farklı sosyaleşme ile onları mutlu etmek gerek. Evet yaşlı büyüklerimiz bazen çoçuklaşa bilirler, bazen istemeden farklı  tavırlardan bulunabilirler, bazen işlerinize karışabilirler ama ne olursa olsun onları sevmeliyiz, saymalıyız, onları dinlemeliyiz, onlara bağırmamalıyız ve onlarla dertleşmeliyiz. Dolayısıyla yaşlılar bizim en önemli değerlerimizdir.

24 Mart 2019 tarihinde ise Malatya Gençlik Federasyonu olarak Gençler ile birlikte Malatya Huzur evi ziyaretimiz oldu. Kıymetli Yaşlı büyüklerimiz gençler ile keyifli sohbetler yaptılar. Gençler bana söyledikleri şuydu; Başkanım her ay gelelim değerli büyüklerimizi ziyaret edelim, onlar yalnız olduklarını hissetmesinler, onlara morel verelim, onlar ile dertleşelim deyince ne kadar vefalı gençlerin olduğunu görmek beni mutlu etti. Bizler toplum olarak duyarlı olmalıyız ve büyüklerimizin değerini bilmeliyiz. Aileler çoçuklarını huzur evlerini gezdirerek o duyguyu yaşamalarını ve yaşlılık neymiş öğretmeleri gerekir.

Allah hayırlı evlatlar nasip etsin.(Amin)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Fadime Gül KIRTEKE     2019-03-28 Sayin Baskanim ve degerli Hocam huzur evi ertkinliginiz cok guzeldi.Tessekkurlerimi sunuyorum
Hakan     2019-03-28 Kaleminize saglik
Yasin     2019-03-28 Çok başarılı bir yazı olmuş. Tebrik ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Malatya da Balıklandırma Çalışmaları Yapıldı
Malatya da Balıklandırma Çalışmaları Yapıldı
Devlet ile Vatandaş Arasında ki İletişim Ağı Güçlenecek
Devlet ile Vatandaş Arasında ki İletişim Ağı Güçlenecek