Başlığım
Kadın olmak zordur.
Nurgül BEKTAŞ YAKIN

Kadın olmak zordur.

Bu içerik 2033 kez okundu.
Reklam

        Hayata bir-sıfır başlarsın. Çünkü babasının aslan oğlu değilsindir. Güzel kızısındır. Bu yüzden herkesten koruyup kollayacağı kızısındır. Ve sen kendini mütemadiyen ispatlamaya çalışırsın.Yolunu beklersin,bacağına sarılırsın,gözünün içine bakarsın;her şeyi tastamam yapıp aferin almak için.Ama sen kızsındır,babanın güzel kızı.Güzel olmak sandığınız gibi iyi bir şey de değildir.Sorumluluktur,yüktür.Erkek çocuğuna tanınan hakların hiçbiri size tanınmaz.Yetiştirilirken yiğit,aslan diye yetiştirilmediğiniz için güvenilmez.Kendinizi koruyabileceğinize inanılmaz.Oysaki kızları koruyarak yetiştirmek yerine ,erkeklerin egosunu şişirerek büyütmekten uzak durulsa,onlara insan olabilmeyi,insan olmanın kadını-erkeği olunmayacağını,adamlığın erkeklik vasfı olmadığını iyi insan olmak olduğunu öğretebilseydik, beklide birçok sorunumuz çözülecekti.İnsan olarak yetiştirip sadece rollerin kadın ve erkek olarak dağıtıldığı bilincini verebilseydik,ne iyi olurdu.

     Oysaki kız evlat devlettir. Anne babanın yâridir. Anadır ocak tüttüren, yuvayı ayakta tutan. Topraktır, vefa kokan. Başına toplayandır. Sağlam iradedir. Pes etmeyen, üreten, yetiştiren, onarandır.

       Böyle bir konuda babamı anmadan geçemeyeceğim. Babam öyle okumuş yazmış âlim bir adam değildi. Ama adamdı. Halktan biriydi.Bana bıraktığı en büyük mirası kendime inanmamı sağlamasıydı.Hiç güzel kızım prensesim diye sevmedi.İyi ki de öyle yapmamış.’’Aslan kızım’’derdi.’’Aslanın dişisi erkeği olmaz’’ derdi.’’Ben sana inanıyorum,güveniyorum,sen yaparsın’’derdi.’’Yiğit bir insan olacaksın’’ derdi.’’Adam olacaksın’’derdi.Aslan gibi,yiğit bir kadın olabildim mi bilemiyorum ama dünyadan ve dünyanın bütün kötülüklerinden O’ nun bana verdiği cesaretle baş edebildiğimden eminim.

      Bir babanın ve annenin çocuklarına bırakacağı en güzel miras adalet ve hakka riayet etmeyi öğretmektir. Adalet duygusu güçlü olan çocuklar kadın yada erkek, bizden yada sizden.Şucu yada bucu ayırt etmezler.’’Hak’’ olan neyse ona yönelirler.Adalet ve hak duygusu güçlü olan insanların evlilikleri,çevre ilişkileri,çalışma hayatlarındaki tutumları da güçlüdür,sağlamdır.Önemli olan kız yada erkek yetiştirmek değil ‘’evlat’’yetiştirmektir.Hakka riayet eden vatandaşlar yetiştirmektir.Adam yetiştirmektir.Erkek ya da kadın rolü yaradılışımızda mevcut zaten.

        Maalesef onca yasal düzenlemeye rağmen kadın cinayetleri üçüncü sayfa haberi olmaya devam ediyor.’’Ya benimsin, ya kara toprağın’’  zihniyeti nice çocukları yetimliğe, nice hayatları ölüme ve ceza evlerine mahkûm etmeye devam ediyor. MERHAMET ALLAH’IM MERHAMET, VİCDAN YAĞDIR ÜZERİMİZE.

                                                                                                                Nurgül Bektaş YAKIN

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Malatya da Balıklandırma Çalışmaları Yapıldı
Malatya da Balıklandırma Çalışmaları Yapıldı
Devlet ile Vatandaş Arasında ki İletişim Ağı Güçlenecek
Devlet ile Vatandaş Arasında ki İletişim Ağı Güçlenecek