Başlığım
Başarıya Giden Yolda Ailenin Rolü – 3
Ramazan Yavuz

Başarıya Giden Yolda Ailenin Rolü – 3

Bu içerik 539 kez okundu.
Reklam

Başarıya Giden Yolda

Ailenin Rolü – 3

Başarıya Giden Yolda Ailenin Rolü-3 Köşe yazımdan şunları belirtmek isterim; Anneler ve babalar çocuğunun başarısında iç disiplin, verimli ders çalışma becerileri, etkin dinleme becerisi, motivasyon ve kişisel özellikler gibi etkenler önemli rol oynar.

Bir geçiş döneminde olan gençler, ergenlikle birlikte bir "değişim ve başkalaşım" sürecinden geçmektedirler. Bu hızlı büyüme ve değişime paralel olarak gençlerin, ilgileri de değişmektedir. Bu nedenle de, unutkanlık, dalgınlık, dikkatini yoğunlaştırmakta zorluk yaşayabilirler. Bu durumda en iyi yaklaşım çocukları anlamaya çalışmak, onu empati kurmak gerekir. Zaman zaman farkında olmadan ya da çok iyi niyetlerle, çocuğunuza yönelik bazı tutumlarınız onun kendine olan güvenini zedeleyebilmekte, kaygı düzeylerini arttırmakta, dolayısıyla sınavlara hazırlık sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durum da çocukların başarma isteğini, hevesini ve motivasyonunu düşürebilmektedir.

Oysaki başarıya ulaşabilmek için, çocuğun çalışmaya başlarken istek, heves ve şevk duyabilmesi gerekir. Çocuğunuzun akademik başarısı ile ilgili ona karşı olan yaklaşımlarınızı gözden geçirin. İşe yarıyorlar mı? Örneğin; daha çok “Çalış!”  demeniz daha çok çalışmasını sağlıyor mu? Aynı yöntemleri uygulayarak değişimin gerçekleşmesini bekleyemeyiz.

Öğrencinin başarma isteğini, hevesini canlandırmak için onun sınırlarına ve sorumluluklarına saygı duymak, başaracağına inanmak ve bu konuda ona güven vermek, ona karar verme fırsatı sunmak, yeterli başarıyı gösteremediğinde onu yargılamadan dinlemek ve bu sonucun nedenlerini araştırmak gerekir.

‘’Başarıya Giden Yolda Ailenin Rolü-3’’ köşe yazımda ise yazar Doğan Cüceloğlu ’’Geliştiren Anne-Baba‘’ kitabını sizlere kısaca özetini yazacağım.

Kucağımda Tuttuğum Bu Çocuk Özünde Nasıl Biri - Birinci Bölüm

Çocukların doğuştan sonra ki potansiyelini anlatırken bunlar; merak güdüsüyle doğduğunu, donanım ve yazılım ile öğrendiği şeyler arasında ilişkiler kurar. Bazı ünlü filozoflardan bahsetmektedir. Bir filozofa göre bazı insanlar çok araştırır bazıları da daha az araştırır. Bazı aileler çocuğunun araştırıcı yönünden destek verir bazı ailelerde bu yönünün gelişmesinde korkar ve engellemeye çalışır bu iki farklı tutum farklı topluluklar oluşturacağını beyan etmiştir. Bir başka filozofa göre ise çocuk sorgulamaktan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini ve keşfetmek, bir çocuğunun en çok zevk aldığını söylemiştir.

Çocuklar, bebeklik döneminde anne ve babanın göstermiş olduğu davranışları ve tavırları hisseder ve çocuk gelişim döneminde sevgi, şefkat, kucaklama, sarılma ve doya doya sevilmiş hissinin alan çocuklar sakin, bilinçli, öz güveni yüksek bir birey olacağından söz etmektedir.

Niyetim Ne? Çocuğumdan Beklentilerimin Farkında Mıyım? - İkinci Bölüm

 Çocuklarınızı kız veya erkek olarak yetiştirmenin yanında en önemlisi insan olarak yetiştirmenin daha önemli olduğunu belitmiş ve özellikle Anne ve Babanın çocuklarını yetiştirme konusunda beklentileri neler olduğunu anlatmış. Özellikle anne baba fikir ayrılıkları olduğu zaman çocuklarda olumsuz yönde etki gösterecektir. Genellikle aileler çocuklarının geleceği için sayısız soru ile karşılaşacaklarını dile getirmiştir. Çocukların okul başarısından, meslek başarısından, yaşam başarısına kadar ailenin rolü büyük ve etkilidir. Dolayısıyla yazar çocukların kendi hedefleri için daha içten ve daha şevkli çalışır. Anne ve baba çocuklarının bilinçli seçimler yapmasına yardımcı olur, ama çocuklar adına seçim yapamaz olduğunu belirtmiş.

 Anne-Baba Olarak Ben Kimim? - Üçüncü Bölüm

Özellikle bu bölümde Ailenin hangi temeller üzerinde kurulduğundan bahsedilmiş, Evlilikte kadın ve erkek uyumundan söz ederken, evliliklerde problemlerin olması çocuğa da her yönüyle yansıyacağı belirtilmiş. Aile ilişkileri, aile kültürü, kaygı ve güven kavramlarda söz ederken, çocuğa güvenilmeyen ortam, çocuğa güvenen ortam başlıklarına da yer verilmiştir. Yani kısaca anne ve baba sadece sağlıklı, bilinçli, çalışkan çocuk yetiştirmek değil aynı zamanda geleceğe iyi bir nesil yetiştirilmesine vesile olması kutsal bir görev olduğundan söz etmiştir.

Sonraki köşe yazımda kalan bölümleri yazacağım.

Sağlıklı ve Mutlu Kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
Malatyalı Minik Boksörler Ringe çıkıyor
Malatyalı Minik Boksörler Ringe çıkıyor