Başlığım
Koronavirüse Karşı Maske-Mesafe-Temizlik
Ramazan Yavuz

Koronavirüse Karşı Maske-Mesafe-Temizlik

Bu içerik 398 kez okundu.
Reklam

Çin Halk Cumhuriyeti’nde yayılmaya başlayan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan koronavirüs, şu ana kadar yüz binlerce insanın ölümüne ve milyonlarca insana bulaşmasına neden oldu. Ancak tedbirsizlik gün geçtikçe hastalığın yayılmasına sebebiyet vermektedir. koronavirüse karşı sorumsuz davrananlar yüzünde her birey sıkıntı yaşamaktadır. Yetkililerin uyarmasına, cezaların verilmesine rağmen Koronavirüs salgınına ilişkin ciddi önlemler alınmamaktadır. Şunları söyleyebiliriz ki; koronavirüsü maske, mesafe ve temizlik kuralına uyarak yenebiliriz.  

Yetkililerin de ısrarla vurguladığı gibi maske kullanılması, fiziki mesafenin korunması ve hem kişisel hem de ortak temizlik kurallarına riayet edilmesi çok önemlidir. Bunlara Uymayanları da nazikçe uyarmalıyız.

Maske, mesafe ve temizlik Koronavirüsü (Covid-19) salgınına karşı yapmamız gereken en önemli tedbirlerdir. Amacımız hep birlikte bu kurallara uymaktır.

Koronavirüsün bulaşma yolu; hasta birinin öksürürken çıkardığı damlacıkların etrafa yayılması yoluyla diğer insanlara bulaşıyor. Bu nedenle enfekte olduğunu düşündüğünüz ya da hastalığı teşhis edilmiş biriyle mesafeyi korumak çok büyük önem taşıyor. Kalabalıklardan kaçınmak, zorunlu hallerde etrafla ve çevredekilerle temas kurmamak, yemek ve diğer objeleri paylaşımlı kullanmamak alınması gereken önlemler arasında yer alıyor.

 Virüsün yayılmasını önlemek için gün içinde sık sık ve yemek yemeden önce mutlaka elleri sabunlu su veya dezenfektan ile temizlemek, mümkün olduğunca ellerle yüze dokunmamak alınacak tedbirlerin başında geliyor.

Maske

Koronavirüs salgınına karşı maskenin rolü çok önem arz ediyor. Ama yine de maskelere güvenip, tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Eğer kişi virüs taşıyorsa, hastalığı başkalarına bulaştırmamak için maske takması mantıklı bir davranış olur. Maskenin, hastalık belirtisi göstermeyen, ancak koronavirüs taşıyan kişilerin bunları başkalarına bulaştırmalarında önleyici olacağını belirtmek isterim.

Maske kullanımında ise virüsün yayılmasını engellemek üzere maskenin sık sık değiştirilmesine, ellerin maskeye dokundurulmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Lütfen Maskesiz Dışarı Çıkmayalım!!!

Mesafe

Herkesin sosyal mesafeye riayet edilmesi çok önemlidir.  Hem kendimiz için hem başakların hayatı için sosyal mesafemizi korumamız şart. Çünkü Koronavirüs salgını kimde olduğunu bilmediğimiz ve görmediğimizden dolayı tedbirleri elden bırakmamak lazım.

Ne kadar da toplu taşıma araçlarında, marketlerde ve birçok alanda sosyal mesafemizi koruyamasak ta yine de tedbiri elden bırakmamak lazım.

Lütfen Sosyal  Mesafemizi Koruyalım!!!

Temizlik

Su ve sabun olmadan temizlikten bahsetmek mümkün değildir. Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve sabun gelmektedir. Bunun yanı sıra banyo süngerleri, lifleri, diş fırçaları, el ve ayak temizliği ile vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, tırnak makası ilk akla gelen temizlik araçlarıdır. Bunların tümü başkalarıyla paylaşılmaması gereken, kişisel temizlik araçlarıdır.

Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir.

 Dolayısıyla, görünen temizlik yanında, görün­meyen mikroorganizma ya da sağlığı tehdit eden tüm unsurlardan arındırılmış temizlik bu kapsamda yer alır.  

Yüzeylerde ve kıyafetlerde uzun süre yaşayabilen virüse karşı önlem olarak kapı kolları, tırabzanlar gibi sık kullanılan ve elle temas edilen yüzeylerin sık sık çamaşır suyu, alkol veya sabunlu su ile dezenfekte edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Lütfen Temizliğe Önem Gösterelim!!!

Bunların yanın da beslenmemize dikkat etmeliyiz ve spor yapmalıyız.

Daha sağlıklı olmak için, daha duyarlı olmalıyız.

 Koronavirüs salgınında hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve tüm hastalara da Allah’tan acil şifalar diliyorum.

Hepimize sağlıklı günler diliyorum. Kalın sağlıcakla.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Baruş, Adli Yargıyı Ziyaret Etti
Vali Baruş, Adli Yargıyı Ziyaret Etti
Toki 3. Etap inşaat ihalesi yapıldı
Toki 3. Etap inşaat ihalesi yapıldı