Başlığım

Siyasi Kulisleri Heyecanlandıran İsim

2015 Genel seçimleri için ismi kulislerde sıklıkla geçen Osman Timurtaş ile Özel Röportaj

Siyasi Kulisleri Heyecanlandıran İsim
Siyasi Kulisleri Heyecanlandıran İsim admins
Bu içerik 3184 kez okundu.

2015 Genel seçimleri için ismi kulislerde sıklıkla geçen Osman Timurtaş ile Malatya Bugün genel yayın yönetmeni Şayeste Bağ Ankara'da görüştü. Samimi bir ortamda geçen görüşmede Osman timurtaş sorularımızı cevapladı.

AK Parti Gençlik Kolları’nda 2. 5 yıl genel başkan yardımcılığı ve dış ilişkiler başkanlığı yaptınız. 3 ay kadar önce göreviniz bitti, neden?

Başbakanımız ve Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu’nun göreve gelmesiyle birlikte Gençlik Kolları ve kadın kolları genel başkanlarıyla ilgili bir tasarrufta bulunuldu. Gençlik kolları genel başkanı görevden ayrılınca genel merkezdeki 75 kişilik yönetim yeni genel başkanın rahat hareket edebilmesi için komple görevi bıraktı. Gençlik kollarında bizde 30 yaş sınırı vardır. Benim de yaşım dolduğu için yeni dönemde görev almadım.

Genel Merkez Gençlik Kolları’nda oldukça başarılı dış ilişkiler başkanı olarak zikredildiğinizi biliyoruz.

Genel merkezde dış ilişkiler başkanı olarak neler yaptınız?

Göreve gelir gelmez dış ilişkiler başkanlığını yeniden yapılandırdım. Dış İlişkiler Başkanlığı (DİB) Akademi’yi kurdum. Bunun altında analiz, bülten ve İngilizce bültenler yayınladık. Dünyanın kronikleşen meseleleriyle ilgili toplamda 800 sayfayı bulan analizler yayımladık. Bin sayfadan fazla bülten çıkarttık. 81 ilde ve genel merkezde DİB Tea&Talk (Çay Sohbetleri) programları gerçekleştirdik. Türkiye’de 150’nin üzerinde program gerçekleştirdik.

Yurtdışıyla olan ilişkilerimizi güçlendirmek adına neredeyse tüm ülkelere çok sayıda heyet gönderdik, dünyanın hemen her yerinden çok sayıda heyeti Türkiye’ye davet ederek ağırladık. Görevden ayrıldığım dönemde dahi Tunus’a bir aylık Arapça kursuna gönderdiğim 20 kişilik bir heyet ile Sudan ve Fas’ta heyetlerimiz  vardı.

Türkiye’de okuyan uluslar arası öğrencilere dönük çalışmalar yapan bir koordinatörlük oluşturdum. Bunun üzerinden Türkiye’de okuyan misafir öğrencilere dönük çok sayıda çalışma yaptık. Ülkelerine döndüklerinde Türkiye’nin birer gönüllü elçisi olmasını sağladık.

Gençlik şölenlerinde, yerel seçimde ve cumhurbaşkanlığı seçiminde dünyanın dört bir yanından bakan, vekil, bakan yardımcısı, kraliyet ailelerinin temsilcileri, partilerin gençlik kollarının üst düzey yöneticileri ve uluslar arası gençlik örgütlerinin yöneticilerini Türkiye’ye getirerek çeşitli illerde çok ciddi programlar yaptık. En son cumhurbaşkanlığı seçimi için 51 ülkeden 123 üst düzey siyasetçiyi İstanbul, Kocaeli ve Ankara ayakları olan bir haftalık bir programla heyecanımıza ortak ettik.

 

Avrupa’nın önemli gençlik yapılanmalarından olan Avrupalı Genç Muhafazakarlar grubunun ile Kudüs ve Filistin’i Destekleme Platformu’nun etkin birer üyesi olduk. Çeşitli ülkelerin gençlik örgütlerini Türkiye’de kapsamlı eğitim programlarından geçirdik. 

Uluslar arası kamuoyunun yakından tanıdığı birisiniz denebilir mi?

Hem Memur-Sen hem de partideki görevlerim gereği dünyanın her bölgesiyle yakın çalışmalarım oldu. Doğal olarak çok güzel dostluklar edindim. Bugün dünyanın neresine gidersek gidelim selam verebileceğimiz dostlarımız var.

Şuan genel merkezde bir göreviniz var mı?

Resmi bir görevim şuan için yok. Yakın zamanda olabilir. Hali hazırda genel merkezde katkı verdiğim çalışmalar devam ediyor.

Malatya Pütürge’de doğmuşsunuz. 7’li yaşlarda Malatya Çöşnük’e yerleşmişsiniz. Sonrasını sizden dinleyelim?

Çöşnük’te ilkokulu, Hüseyin Kölük Anadolu Lisesi’nde ortaokulu, Malatya Fen Lisesi’nde 2 yıl, Rahime Batu Koleji’nde de bir yıl okuduktan sonra üniversite için İstanbul’a, yüksek lisans ve uluslar arası tecrübe edinmek için de Avusturya’ya gittim.

Hangi üniversiteden mezunsunuz?

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezunum. Ekonomistim.

Boğaziçi Üniversitesi mezunları genelde yüksek lisans için Amerika’yı tercih eder diye biliyoruz. Sizin yolunuz Avusturya’ya nasıl düştü. Neden Avusturya’yı tercih ettiniz?

Eşim İmam Hatip ve başörtüsü mağdurlarından. Başörtülü olduğu için üniversiteyi bırakmak zorunda kalmış. Tayyip Erdoğan’ın partiyi kurduğu dönemde Erdoğan’ı ve ekibini kendisinin de bizzat mağduru olduğu sorunların çözümü için bir umut olarak görmüş ve Malatya’daki çalışmalara katkı vermiş. Kendisine kurucu kadın kolları başkanlığı görevi verilmiş. İki yıla yakın görev yaptıktan sonra buradaki görevinden ayrılmış ve tekrar üniversite okumak için arayışlara başlamış. İmam Hatip Mezunları Derneği’nin başörtüsü ve imam hatip mağdurlarının Viyana’ya gönderildiğini duyunca buraya başvurmuş ve gitmiş. Biz tanıştığımızda Viyana’daydı. Ya o fedakarlık yapıp okulunu bırakacaktı ya da ben Avusturya’ya gidecektim. Gözü yaşlı hicret ettiği Viyana’dan tekrar gözü yaşlı dönmesi içime sinmediği için Avusturya’ya ben gittim.

Üniversitenizin eğitim dili İngilizce. Bildiğim kadarıyla Avusturya’nın dili Almanca. Hangi dilleri biliyorsunuz?

Evet, Boğaziçi Üniversitesi’nin dili İngilizce. Anadolu ve Fen Lisesi’nde de tabii İngilizce öğrendik. Boğaziçi Üniversitesi’nde her öğrenci ikinci bir dil öğreniyordu, ben de İtalyancayı tercih ettim. Avusturya’da da zorunlu olarak Almanca öğrendim. Dolayısıyla, Türkçe ve Kürtçe’nin yanı sıra İngilizce, Almanca ve İtalyanca öğrendim.

Üniversite hayatına dönecek olursak, neler yaptınız üniversitede? Bildiğim kadarıyla Malatyalı Üniversite Öğrencileri Derneği’nin (MÜNÖD) kurucu başkanısınız?

Üniversitede İşletme ve Ekonomi kulübünde bir dönem aktif çalıştım. Daha sonra Genç MÜSİAD genel merkezinde bir müddet görev aldım. Bu süreçlerde gurbette olmanın zorluklarını yaşadım. Gurbete gelen tüm Malatyalı üniversite öğrencilerinin benim yaşadığım zorlukları yaşadığı gerçeğinden hareketle arkadaşlarımla birlikte MÜNÖD’ü kurduk. MÜNÖD’de yaptıklarımızı anlatmam başlı başına bir röportaj konusu olacak kadar geniş olduğu için kısaca başta İstanbul ve Malatya olmak üzere birçok ilde, bazı ülkelerde örgütlü sosyal, kültürel ve akademik çalışmalar yapan, Malatyalı üniversite öğrencileri arasında bir yardımlaşma, paylaşma ve kendilerini geliştirme ortamı sunan ciddi bir yapı kurduk demekle yetinebilirim.

Başka hangi STK’larda görevleriniz var?

Malatya odaklı çeşitli derneklerde görevlerim var. MİAD’ın öncülüğünü yaptığı Malatya Eğitim Bursu platformunun kuruluşunu bir ekiple birlikte gerçekleştirdik. Genç MİAD’ın yönetim kurulu üyesiyim. Şuan bizzat ilgilendiğim Malatya Gönüllü Kalem Derneği var. Bu dernek aracılığıyla bugüne kadar başta Malatya olmak üzere Türkiye genelinde 100’e yakın köy okuluna 100 bin parça kitap, kırtasiye, giyim vs katkılarında bulunduk. En son Soma’ya bir kütüphane kurduk. 15 civarında Malatyalı öğrenciye burs veriyoruz.

Şuan ne işle meşgulsünüz?

Yaklaşık üç yıldır 800 binden fazla üyesi bulunan ve Türkiye’nin en büyük memur konfederasyonu olan Memur-Sen’de genel başkan danışmanı, dış ilişkiler koordinatörü ve Memur-Sen Akademi’nin genel koordinatörlüğünü yürütüyorum. Bir dönem Memur-Sen genel koordinatörü olarak da görev yaptım.

Memur-Sen konfederasyonunun size ciddi tecrübeler kazandırdığını söyleyebilir miyiz?

Elbette. Memur-Sen’deki görevlerim nedeniyle hem çok sayıda uluslar arası toplantıya katıldım hem de Ankara bürokrasisini yakından tanıma ve bürokratlarla çalışma fırsatı buldum. Bunun benim açımdan çok ciddi bir tecrübe olduğunu düşünüyorum.

Malatya ve İstanbul’dan milletvekili olacaklar arasında kulislerde yoğun olarak sizin de isminiz geçiyor, ne diyorsunuz?

Evet, hem kulağıma geliyor hem arayanlar oluyor hem de çeşitli medya platformlarında çeşitli paylaşımların olduğunu görüyorum. Neticede siyasetin tam göbeğinde olan birisiyim. Seçim dönemlerinde ismimizin geçiyor olmasını doğal karşılıyorum.

Peki eğer aday olursanız tercihiniz hangi ilden yana olur. Malatya’dan mı aday olursunuz yoksa İstanbul’dan mı?

Ben Malatya’yı seven, Malatya’yla yurtdışında olduğum süreçte bile bağını koparmayan tüm tatillerimi Malatya’da geçiren biriyim. Doğduğum, büyüdüğüm ve üniversiteye kadarki hayatımı geçirdiğim yer Malatya. Onun için Malatya’yı çok seviyorum. Malatya’ya katkı sunmaktan keyif alıyorum. Onun içindir ki Malatya her zaman gündemimin önemli bir parçası olmuştur. Malatya’ya dönük olarak arkadaşlarımla kurduğumuz derneklerle Malatya’ya hizmetim kesintisiz devam etmiştir. Nerede olursam olayım, güzel bir şeyle karşılaştığımda hep acaba bunu Malatya’ya da uygulayabilir miyiz diye düşünürüm ve Malatya’ya kazandırmak için elimden geleni yaparım. Mesela, dış ilişkiler başkanıyla Dış İlişkiler Başkanları Türkiye Buluşması yapacaktık. Tüm il teşkilatlarımız bu büyük programı kendi illerine aldırmak istiyordu. Ben ise Malatya’da yapmaya karar vermiştim.  O zaman dış işleri bakanımız olan sayın Ahmet Davutoğlu’nun ana konuk olmasını istemiştim. Kendisiyle görüştüğümde memnuniyetle geleceğini belirtince tüm hazırlıklarımızı yaptık anca Reyhanlı’da terör saldırısı olunca iptal etmiştik. Daha sonra sayın Davutoğlu bana haber göndererek programı yapalım dedi. Bu defa Musul konsolosluğunda personelimiz IŞİD tarafından rehin alındı ve programı yine iptal ettik. Sonra sayın Davutoğlu Başbakan olunca danışmanlarına “Başbakanımızın sözü vardı o yüzden başbakan olarak ilk gideceği yer Malatya olursa seviniriz” demiştim. Hakikaten de başbakan olarak  ilk gittiği şehirlerden biri Malatya oldu. İstem dışı olarak herhangi bir şey söz konusu olduğunda ilk olarak Malatya aklıma geliyor.  Dolayısıyla, eğer tercih imkânım olacaksa Malatya’ya hizmet etmek isterim.

Peki Malatya’da tanınıyor musunuz?

Malatya’nın siyaset, bürokrasi, STK, gençlik örgütleri ve gençler başta olmak üzere bir şekilde yolumuzun kesiştiği birçok kurum ve kişi bizi tanır. Yukarıda da bahsettiğim gibi yaklaşık 10 yıldır sevdiğim memleketim Malatya’ya bir şekilde katkı sunmaya çalışıyorum. Dolayısıyla bu süreçlerde ilgili çok sayıda insanla tanışıklığımız oldu. Fakat tabii halkın ekseriyetinin beni tanımadığını söyleyebilirim.

Genç olmanızın bir dezavantaj olacağını düşünüyor musunuz?

Yeni Türkiye’de gençlere çok önem veren bir partiyiz. İstanbul il teşkilatında birlikte çalıştığımız Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan yardımcımız Mehmet Muş 82 doğumlu, Sağlık Bakan Yardımcımız Erkan Kandemir 81 doğumlu. 2011 seçimlerinde meclise 35 yaşın altında 20’ye yakın vekil girdi. Türkiye’nin en genç vekili ünvanını elinde bulunduran 84 doğumlu Bilal Macit bizim milletvekilimiz. Ali Babacan ekonominin başına getirildiğinde 30’lu yaşlarındaydı. Eski bakanlarımızdan Suat Kılıç milletvekili olduğunda 30 yaşındaydı. Makedonya’da devlet bakanı olan kıymetli dostum Furkan Çako 85 doğumlu, Avusturya dış işleri bakanı Sebastian Kurz 86 doğumlu. Kaldı ki parti olarak seçilme yaşını 18’e düşürmek için Meclis’e verdiğimiz bir önergemiz var. O nedenle Yeni Türkiye’de ve Yeni Dünya’da genç olmak bir dezavantajdan ziyade avantaj.

Sizinle ilgili araştırma yaparken 2015 için Amerika’dan önemli bir davet aldığınızı gördük. Nedir o?

Amerika’nın her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden genç liderleri davet ederek gerçekleştirdiği ve 3 hafta süren “Uluslar arası Ziyaretçi Liderlik Programı” var. Buraya davet edilen katılımcıları, ilgili ülkelerdeki ABD büyükelçilikleri bizzat belirliyor. Büyükelçilikten arayarak 2015 yılı için Türkiye’den bu program için davet edildiğimizi söylediler. Biz de kabul ettik.  

Son olarak Malatya’dan aday olmanız durumunda, Malatyalı hemşehrilerimizin size yaklaşımının nasıl olacağını düşünüyorsunuz?

Yukarıda da ifade ettiğim gibi Malatya’yla sağlam gönül bağı olan birisiyim. Malatya’ya dönük yaptığım çalışmalardan dolayı Malatya’da hareketliliği bulunan birçok kurum ve kişiyle hukukumuz var. Malatya’da hukukum bulunan herkesi seviyorum, onların da beni sevdiğini düşünüyorum. Hukukum olmayan, beni tanımayanların ise tanıştıkça aramızda sağlam bir gönül bağı oluşacağına inanıyorum. O nedenle, aday olmamız durumunda Malatyalı hemşehrilerimin kendilerine hizmet etmekten başka gayesi olmayan bu kardeşlerini bağırlarına basacaklarından şüphem yok.

Malatya Bugün 

Osman Timurtaş Ak Parti
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Malatya da Balıklandırma Çalışmaları Yapıldı
Malatya da Balıklandırma Çalışmaları Yapıldı
Devlet ile Vatandaş Arasında ki İletişim Ağı Güçlenecek
Devlet ile Vatandaş Arasında ki İletişim Ağı Güçlenecek