Başlığım

En İyi Yaş Kayısı Yarışması Yapıldı

24. Malatya Kültür, Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali kapsamında Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği 'En İyi Yaş Kayısı Yarışması' yapıldı.

En İyi Yaş Kayısı Yarışması Yapıldı
En İyi Yaş Kayısı Yarışması Yapıldı admins
Bu içerik 360 kez okundu.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde gerçekleştirilen yarışma öncesinde protokol konuşmaları yapıldı.

İl Müdürü Tahir Macit yaptığı konuşmasında, "Geçtiğimiz iki yıl pandemiden dolayı kayısı yarışması yapılmadı. Bu sene itibariyle kayısı yarışmasını yine düzenledik. Kayısı yarışması Malatya için çok önemli. Dünya'da kuru kayısıda birinci olan kayısımız, yarışmamızın geçen yıl yapılamaması nedeniyle biraz buruktu. Kayısı yarışmasını ortaklaşa tertip ettiğimiz Malatya Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyoruz. Özellikle tarımsal anlamda Büyükşehir Belediyemizle birçok projeyi ortak yürütmeye başladık. Bunlardan bir tanesi de ekonomik verim alınamayan kayısı bahçelerinin dönüşüm projesidir. Çiftçimiz son yıllarda kayısı fiyatlarından kısmen memnunlar. Ben ümit ediyorum ki ihracatçıların da bağlı olduğu Ticaret Borsası'nda 2015 yılının kayısı fiyat rekoru kırılır. 2015 döneminde kayısının ortalama ihracat fiyatı 4.60 dolar. Bu sene inşallah 5 dolar rekorunu bekliyoruz. 100 bin tonla 500 milyon dolar gelirle çıtayı biraz daha yükseltiriz ümidindeyim. Yarışmamızın çiftçilerimize ve Malatya'mıza hayırlı olmasını diliyorum."

Hacıhaliloğlu ve Kabaaşı kategorisinde toplam 145 kayısı üreticisinin katıldığı yarışmada, jüri tarafından en iyi yaş kayısılar seçildi. Yapılan değerlendirme sonucunda Kabaaşı kategorisinde birinciliği Doğanşehir Yuvalı'dan Mahir Mete'nin yetiştirdiği kayısı aldı. Aynı kategoride ikinciliği Darende Balaban'dan Halit Özdemir, üçüncülüğü ise Akçadağ Kömekavak Mahallesinden Hüseyin Olgun'un kayısıları aldı.

Bir diğer kategori olan Hacıhaliloğlu kategorisinde de birincilik Darende Balaban Mahallesinden Murat Özdemir adlı üreticiye gitti. Aynı kategoride İkinciliği Darende Balaban Mahallesinden Cemal Çelebi adlı üretici alırken üçüncülüğü ise Doğanşehir Yuvalı'dan Ali Mete'ye ait kayısılar aldı.

Yarışmada dereceye giren Birincilere Beşbin TL, İkincilere Üçbin TL, Üçüncülere ise İkibin TL. ödül olarak verildi. Ayrıca tüm katılımcılara budama makası ve testereden oluşan budama seti hediye edildi.

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü En İyi Yaş Kayısı Yarışmas Tahir Macit
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”