Başlığım

MAGEF Başkanı Ramazan Yavuz’dan Mekke’nin Fethi ve 2021 Yeni Yıl Mesajı

Malatya Gençlik Federasyonu Başkanı Ramazan Yavuz Mekke’nin Fethi ve 2021 yeni yıl için bir mesaj yayımladı.

MAGEF Başkanı Ramazan Yavuz’dan Mekke’nin Fethi ve 2021 Yeni Yıl Mesajı
MAGEF Başkanı Ramazan Yavuz’dan Mekke’nin Fethi ve 2021 Yeni Yıl Mesajı admins
Bu içerik 1180 kez okundu.

Malatya Gençlik Federasyonu Başkanı Ramazan Yavuz şunları söyledi; ‘’2020 Yılı maalesef, Covid-19 salgını başta olmak üzere felaketlerle ve pek çok zorluklarla imtihan olduğumuz bir yıl oldu. Dünyayı etkisi altında alan Covid-19 virüsü, tüm dünyadaki insanlığı her yönde olumsuz etkiledi. Hafızamızda derin izler bırakan 2020 yılı hüsran ve mutsuz bir yıl olarak tarihe adını yazdırdı. Aynı zamanda 2021 yeni yıllı da etkisi altına alarak veda etti.

Yeni heyecan, yeni umutlar, daha huzurlu ve daha müreffeh yaşam umuduyla yeni bir yıla giriyoruz.

2021 Yılı başta sağlık olmak üzere tüm insanlığa huzur, mutluluk ve güzellikler getirmesini yüce Allah’tan diliyorum.

Bizler Müslümanlar olarak her yeni yılı başta Mekke’nin fethini anmak için ve geçen yıllardan ders çıkartarak daha sağlıklı, başarılı, mutlu, huzurlu, barış ve kardeşlik içerisinde bir yıl olması dileklerimizi sunarak rabbimize dua ediyoruz.

Yeni Yıllar biz Müslümanlar olarak şunları ifade ediyor; Mekkeli Kureyşlilerin müttefiki olan Beni Bekir kabilesi daha önce Müslümanlarla Mekkeli paganlar arasında Hudeybiye Antlaşması yapılmıştı. Mekkeli Kureyşlilerin müttefiki olan Beni Bekir kabilesi antlaşmaya aykırı biçimde, Müslümanlar'ın himâyesindeki Benî Huzaa kabilesine saldırdı.

 Mekke, İslam peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) doğduğu ve büyüdüğü şehirdir. Mekke'nin fethi rivayetlere göre 31 Aralık 630 tarihinde Müslümanların, Kureyşlilerin elindeki Mekke'yi fethetmesi ile oldu.

İslam peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) ordusuna şu emri verdi ‘’Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz.”

Hz. Muhammed hareket emri verdi ve Fetih Suresi'ni okuyarak Mekke'ye girdi. 4 Koldan harekât eden ordu 3 kol herhangi bir direnişle karşılaşmazken Halid bin Velid'in komutasındaki 4. kol, İkrime bin Ebu Cehil önderliğindeki küçük bir saldırıyı uğradı ve geri püskürtüldü.

Hz. Muhammed, Mekke'ye girer girmez genel af ilan edildiğini bildirdi ve Ebu Süfyan'a bildirdiği şekilde, kimseye dokunulmayacağını ilan etti. Ardından içerisinde 360 put bulunan Kâbe'ye yöneldi. İsra Suresi'nin 81. ayeti (De ki: "Hak geldi bâtıl yıkılıp gitti! Zaten bâtıl yıkılmaya mahkûmdur.")  okuyarak putları birer birer devirdi. Daha sonra da beraberindeki Müslümanlarla Kâbe'yi tavaf etti.

Fetihten hemen sonra Hz. Muhammed, Kâbe'de ilk hutbesini verdi.

Gelin bizlerde yeni yıla girerken Ülkemize, Devletimize, Milletimize, Bayrağımıza, Ailemize ve sevdiklerimize dua ederek girelim.

Bu duygularla 2021 Yeni yılın ülkemize ve tüm insanlığa sağlık, mutluluk, huzur, birlik, beraberlik, kardeşlik ve refah içerisinde daha nice yıllara ulaşmayı temenni ediyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum dedi.’’

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi