Başlığım

Yerli ve Milli Buğday Tohum ekimi yapıldı

"Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın" sloganıyla yola çıkılarak Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) arasında 12.12.2019 tarihinde imzalanan protokol gereği, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren Enstitü Müdürlükleri ile TSÜAB'a üye özel sektör firmaları tarafından tescil ettirilen yerli ve milli çeşitlerin çiftçi şartlarında demonstrasyon çalışmaları kapsamında, Battalgazi İlçesi Atabey Mahallesinde TEKFEN 2064 Ekmeklik Buğday çeşidinin ekimi yapıldı.

Yerli ve Milli Buğday Tohum ekimi yapıldı
Yerli ve Milli Buğday Tohum ekimi yapıldı admins
Bu içerik 424 kez okundu.

Yapılan demonstrasyon çalışmasına İl Müdürü Tahir Macit, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet Köksal, Battalgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Basri Hacıoğlu, Teknik Personeller ve üreticiler katıldı.

İl Müdürü Tahir Macit " Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın Projesi" kapsamında, Battalgazi ilçemizde şuan bulunduğumuz yaklaşık 6 dekarlık alanda ekmeklik buğday ekimi yapacağız. İklime uyumlu hastalık ve zararlılara dayanıklı yerli ve milli çeşitlerin üretime kazandırılması amacıyla yapılan demonstrasyon çalışmasının neticesinde yerli çeşitlerin genel durumu ve gelişimi göz önüne alınarak çiftçilerimize tanıtımı sağlanacaktır. Uygulamalı olarak sahada yapılan bu çalışmaların değerlendirilmesi neticesinde, bölgemize adapte olan yüksek verime haiz en uygun çeşitler belirlenip daha geniş alanlarda üretim yapılabilmesi için çiftçilerimize tavsiyelerde bulunulacaktır.” dedi.

Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın Projesi Tahir Macit Hasan Basri Hacıoğlu Demet Köksal Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”