Başlığım

Yabani Menengiç Ağaçlarına Antepfıstığı Aşılandı

Arapgir İlçesinde bulunan kendiliğinden yetişmiş Menengiç ağaçlarının ıslah edilerek antepfıstığı aşılaması yapılması için başlatılan proje çalışmaları çerçevesinde yabani menengiç ağaçlarına aşı yapıldı.

Yabani Menengiç Ağaçlarına Antepfıstığı Aşılandı
Yabani Menengiç Ağaçlarına Antepfıstığı Aşılandı admins
Bu içerik 773 kez okundu.

Arapgir İlçesine bağlı Konducak ve Sinikli Mahallelerinde yapılan aşılama çalışmaları, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü, Arapgir Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü teknik personelleri ile muhtarlar ve üreticilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Projeyle ilgili değerlendirmeler yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit "Arapgir İlçesine bağlı Konducak ve Sinikli Mahallelerinde kendiliğinden yetişmiş Menengiç ağaçlarının ıslah edilmesi için 2018 yılında bu projemizi uygulamaya koyduk. 2018 yılı Kasım ve Aralık aylarında aşılama yapılacak ağaçları tespit ederek aşıya hazırlık budamalarını yaptık. Aynı dönemde düzenlediğimiz eğitim çalışmalarıyla budamayı teorik olarak ve ağaçlar üzerinde bizzat uygulayarak çiftçilerimizin projemize katılımlarını sağladık. Şimdi ise sonbaharda budanan ve aşıya hazırlanan ağaçların aşılama çalışmalarını gerçekleştirdik. Antepfıstığı aşılanması çalışmaları haziran ayında aşılama dönemince Müdürlüğümüz teknik personellerince yapıldı. Şanlıurfa İli Ceylanpınar TİGEM İşletmesi'nden alınan Siirt ve Antep Kırmızısı çeşitlerine ait aşı kalemleri kullanılarak, teknik personellerimiz ve çiftçilerin katılımıyla mahallinde uygulamalı eğitim çalışmaları şeklinde aşılama işlemlerini tamamladık. Böylece çiftçilerimize metot demonstrasyonu uygulaması şeklinde görsel olarak da aşı yapımını öğrettik. Doğal sermaye olarak bölgede yetişen yabani ağaçların kültür bitkisi ile aşılanıp değerlendirilerek kırsalda yaşayan üreticilerimize ek bir gelir kaynağı sağlanması, çalışmaların imkanlar doğrultusunda gelecek yıllarda da devam ettirilmesi ve bu aşılama çalışmalarının sürdürülebilirliğinin çiftçi elinde yürütülmesi için Müdürlüğümüzce çiftçi ziyaretlerini ve eğitimlerimizi yıl içinde dönemsel olarak devam ettireceğiz. Çalışmaların üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum."dedi.

Sinikli Mahallesi Konducak köyü Arapgir
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”