Başlığım

Alkol Çözüm Değil Derdin Kendisidir!

İnönü Üniversitesi Genç Yeşilay Topluluğu tarafından 1-7 Mart Yeşilay Haftası kapsamında, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Türkiye Yeşilay Malatya Şubesi Başkanı Dr. İbrahim Keleş’in katılımlarıyla Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Alkol Bağımlılığı Panel ve Sergisi” düzenlendi.

Alkol Çözüm Değil Derdin Kendisidir!
Alkol Çözüm Değil Derdin Kendisidir! admins
Bu içerik 923 kez okundu.

Panele İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesi Genç Yeşilay Topluluğu Başkanı Muhsin Hancı, Türkiye Yeşilay Malatya Şubesi Başkanı Dr. İbrahim Keleş, İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Birgül Cumurcu, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasir Furkan Çağın katıldı.

Panele konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Yeşilay’ın ve Genç Yeşilay Topluluğu’nun yapmış olduğu ve hâlâ yapmakta olduğu çalışmaları takdir ettiğini ve her zaman destekçileri olacaklarını belirtti.

Rektör Kızılay “Güçlü ve bilimsel yöntemlerle bağımlılığı önlemek, bağımlı olanları kurtarmak için doğru ve bilimsel yöntemlerle mücadeleye devam edeceksiniz. Ben de rektör olarak tüm ekibimle, yönetimimle yanınızdayım. Bu tür çalışmaları destekliyoruz. Bu güzel çalışmalarınızla sizlere başarılar diliyorum. Çok güzel sonuçlar alacağınızdan eminim.” dedi.

Genç Yeşilay Topluluğu Başkanı Muhsin Hancı ise Türkiye Yeşilay Cemiyetinin edindiği birikim ve kültür ile hep daha iyiyi hedefleyerek yoluna yılmadan devam etmekte olduğunu belirterek Genç Yeşilay Topluluğu’nun gerçekleştirmekte olduğu projelerden kısaca bahsetti.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Malatya Şubesi Başkanı Dr. İbrahim Keleş, Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin tarihi geçmişinden, faaliyetlerinden, şubelerinin faaliyetlerinden ve projelerinden kısaca bahsetti. Gençlerin faaliyetlere katılım gösterdikleri zamanlarda yaptıkları faaliyetlerden çok daha fazla keyif aldıklarını belirten Keleş, bağımlılıkla mücadele kapsamında farkındalık yaratmak için değişik alanlarda yarışmalar düzenlendiklerini, şubelerinin ortak organizasyonlar yaparak gençleri çeşitli kamplara götürdüklerini belirtti.

Ardından “Alkol Bağımlılığının Psikososyal Etkileri” adlı konuşmasını yapmak üzere söz alan İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Birgül Cumurcu, alkol bağımlılığının psikososyal etkileri hakkında bilgi verdi.

Cumurcu “Alkol bütün sarhoşluk yapan maddelerin başında gelir. Kişiler, bağımlılık yapıcı maddeye sigarayla başlamakta, sonrasında alkole geçmekte ve daha sonrasında ise bağımlılık yapıcı çok daha ağır maddelere geçmektedir. Günümüzde dünyada ve ülkemizde oldukça yaygınlaşan çok daha ağır zararları olan, öldürücü, tek kullanımda şizofreni gibi psikotik hastalıklar yapan maddelere artık gençlerimiz çok rahat ulaşabilmektedir.” şeklinde konuştu.

“Ülkemizde 17 Milyon Civarında Alkol Kullanıcısı Var”

Cumurcu “Aslında bir felaket, dünyada yaklaşık 2 milyar kişi alkollü içki tüketmekte, bunların yaklaşık 76 milyon kadarının da alkol bağımlısı olduğu tahmin edilmekte. Alkol oranı azalmaya başlamakla birlikte yerini başka şeyler almaya başladı. İşte daha kolay ulaşılabilinen daha ucuz maddeler, gençlerin daha rahat ulaşabileceği, ticaret amacıyla kullanılabilen ve bir kesimin de bu maddelerin satışıyla çok büyük paralar elde ettiği maddeleri gençlerimize sunarak bunlar üzerinden para kazanma girişimleri oldukları görülmektedir. Ülkemizde 17 milyon civarında alkol kullanan kişi bulunmaktadır. Alkolü ilk kullanma yaşı maalesef 11 yaşlara hatta daha da altına indiğini görebilmekteyiz.” dedi. 

Alkol bağımlılığının genetik bağlantılarla geçebileceğini söyleyen Cumurcu “Ailede alkol kullanan birilerinin olması o ailedeki çocukların ve gençlerin de alkol kullanma olasılığının yüksek olabileceği anlamına gelebileceği görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Ardından “Alkol Bağımlılığının Organik Etkileri” adlı sunumunu yapan İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Y. Furkan Çağın, alkol tüketiminin insan sağlığı üzerindeki risklerini anlattı.

Çağın “İçki şişede durduğu gibi durmuyor ne demek? Alkolün tolerans gösteren bir madde olduğu biliniyor yani bugün bir kadehle mutlu olan insan yarın iki kadeh, üç kadeh, dört kadeh içmeyeceğini kimse garanti edemez.” dedi.

Katılımcıların konuşmalarının ardından İnönü Üniversitesi Genç Yeşilay Topluluğu’nun 1-7 Mart Yeşilay Haftası kapsamında düzenlediği “Alkol Çözüm Değil, Derdin Kendisidir” sloganı ile alkol bağımlılığı konulu deneme yarışması ödül töreni düzenlendi.

Dr. İbrahim Keleş İnönü Üniversitesi Genç Yeşilay Topluluğu 1-7 Mart Yeşilay Haftası Doç. Dr. Y. Furkan Çağın Prof. Dr. Hatice Birgül Cumurcu Prof. Dr. Ahmet Kızılay Yeşilay Türkiye Yeşilay Malatya Şubesi Dr. İbrahim Keleş İ
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”