Başlığım

İspendere İçmeleri, Türkiye’de Örnek Bir Merkez Olacak

İspendere İçmeleri, Türkiye’de Örnek Bir Merkez Olacak

İspendere İçmeleri, Türkiye’de Örnek Bir Merkez Olacak
İspendere İçmeleri, Türkiye’de Örnek Bir Merkez Olacak
Bu içerik 1042 kez okundu.

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan ve İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İspendere İçmeleri’nde incelemelerde bulundu. Burada yapılan açıklamada, İspendere İçmeleri’nde hizmete sunulacak olan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nin Türkiye’de örnek bir merkez olacağına dikkat çekildi.

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Battalgazi belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan ve İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, beraberinde İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitesi görevlileri ile birlikte İspendere İçmeleri’nde hizmete sunulacak olan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgiler aldı. Burada konuşan Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, İspendere’nin sadece Malatya ve bölge için değil, ülkemiz için önemli bir yatırım ve önemli bir merkez olacağını belirterek, “Burası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi olarak kullanılacak merkez. Burada geçmişte yaptığımız üniversitemiz ile protokol çerçevesi içerisinde üniversitemizin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Üniteleri’ne cevap verecek bir fiziki yapı içerisinde planlandı. Ve o plan çerçevesi içerisinde artık binanın son rötuşları ve temizliği yapılmakta. Bu binanın ve çevre düzenlemelerini yaptıktan sonra üniversitemize devrederek üniversitemiz burada Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Üniteleri’nin bütün bölümlerinin uygulama alanlarından ve tedavi odalarından, rehabilatasyon merkezine, konferans salonundan, misafirhanesinden, havuzlarından ve fitness salonlarından ve hamamlarına kadar olan bütün komple beş yıldızlı bir sosyal tesis niteliğinde ve aynı zamanda beş yıldızlı bir sosyal tedavi merkezi hüviyetinde. Diğer taraftan 150 dönümlük yerde de piknik alanları, içme sularının olduğu, yüzme havuzları ve yürüyüş havuzları olacak. Ayrıca 3-5 ve 10 km’lik yürüyüş kulvarlarının olduğu, basamaklar ile çıkış iniş böbrek hastalıklarının ve diğer hastalıklarının giderilmesi ve sportif aktivitelerin yapılması konusunda gerekli düzenlemeler ve 1250 dönümlük yerde de ağaçlandırma çalışması, belediyemiz ve Orman Bakanlığımız tarafından yapılmaktadır. Buradaki çalışmalarımız Kültür Bakanlığımız ile birlikte yürütmekteyiz. Üniversitemiz, belediyemiz ve DAP da bu çalışmaların paydaşı konumunda. İnşallah buranın açılması durumunda öyle tahmin ediyorum ki, Türkiye'de ilk defa bir Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nin ve tedavi merkezinin olması, Malatya, Battalgazi ve bölge ölçeğinde de değil, Türkiye ölçeğinde ve Türkiye'ye bir katma değer katacağına inanmaktayım” dedi.

“Tüm ekibimiz burada, heyecanla projenin bitmesini bekliyor” diyen İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise, İspendere İçmeleri’nin Türkiye’de örnek bir merkez olacağını belirterek, “Burası aşağı yukarı 1,5 yıldır Battalgazi Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan ve ekibiyle üniversitemizin, Turgut Özal Tıp Merkezimizin birlikte çalışıp proje geliştirdiğimiz bir alan oldu. Burası yüzyıllardır şifa dağıtan İspendere İçmeleri. Bu bölgede, birde çok güzel doğa, tabiat ve tesisi alanları oluşturdu başkanımız. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi olarak bütün planlanmasından bugüne kadar ki proje geliştirmesini birlikte çalıştık. DAP, sağlık turizmi konusunda destek verdi. Ben burada Türkiye'ye örnek bir geleneksel ve tamamlayıcı tıp tedavi hizmeti vereceğimizi söyleyebilirim. Bu konuda Turgut Özal Tıp Merkezimizde 1,5 yıldır geleneksel ve tamamlayıcı tıp merkezi açıldı ve faaliyet görüyor. Halihazırda hacamat tedavisi, sülük tedavisi, ozon tedavisi, akupunktur tedavisi, hipnoterapi ve fitoterapi hizmeti veriyoruz. Hastalarımıza tedavi veriyoruz. Ayrıca bu alanlarda da eğitim veriyoruz ve sertifika veriyoruz. Malatya'da ve bölgede çok sayıda doktorlarımızda bizim kurslarımıza katılarak eğitim aldı. Şimdi bu güzel tesiste Türkiye'ye örnek, yine geleneksel ve tamamlayıcı tıp tedavisi hizmeti vereceğiz. Burada Battalgazi Belediyemiz, bu geniş büyük tabiat harikası alanda ve içmelerinde baharda hizmete açacak ve bizde hemen arkasından tedaviye burada başlayacağız. Bu tedaviler belki Malatya'dan daha çok Malatya dışından insanları buraya çekecek. Ben Türkiye'ye örnek bir proje olduğunu düşünüyorum. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp ünitelerimizin de yine Türkiye'ye örnek bir merkez olacağı kanaatindeyim. Tüm ekibimiz burada, heyecanla projenin bitmesini bekliyor” diye konuştu.

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci’de, Başkan Gürkan’ın her alanda yaptığı çalışmaların önemine dikkat çekerek, “Ben öncelikle bir teşekkür ile başlayayım. Gerçekten AK Parti belediyeciliğinin en güzel örneklerini sergileyen Battalgazi Belediye Başkanımız ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayımıza teşekkür ederek başlamak istiyorum. Kaynak israf eden değil, kaynak üreten bir belediyecilik anlayışı ile gerçekten Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren, hem turizm amaçlı, hem de tedavi amaçlı böyle bir tesisin kazandırılması noktasında başarılı çalışmalar ortaya koyarak, Türkiye ölçeğinde kısa süre denilecek bir süre içerisinde faaliyete geçirecek hale getiren başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Yine üniversitemize, Rektörümüze ve hocalarımıza da güzel işbirliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah bittiğinde de İnönü Üniversitesi’nin önderliğinde, sağlık noktasında, geleneksel tıp noktasında hizmet vermeleri ve bu hizmetin sadece Malatya'ya değil, bölge ve Türkiye'ye verilmesi konusunda önemli bir yatırım. Bunu küçümsememek lazım. Bu yatırım sadece bir turizm amaçlı ve dinlenme amaçlı veya basit geleneksel olarak İspendere İçmeleri’nin modernize edilmesi değil aslında. Bu topyekün esasında bu bölgenin kalkınmasına katkı verecek ve Malatya'nın farklı bir alanda gelişmesinin temellerini atacak tesis olarak görüyorum. Beni bu anlamda heyecanlandırıyor. Malatyalıları da bu anlamda heyecanlandıracağına inanıyorum. Esasında bittiği zaman, önümüzdeki yaz veya ondan sonra ağaçları ile, yeşillikleri ile bütünleşen, çevre düzenlemeleri ile bütünleşen bu tesis, Malatya’mıza uzun yıllar hizmet edecek. Bunun içinde tekrar Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Ve Büyükşehir’e inşallah 31 Mart seçimlerinde milletimizin yüksek teveccühleri ile ciddi anlamda bir oy ile işbaşına getirdiğimizde, Malatya'nın farklı noktalarında, farklı girişimleri ile de Malatya’mızın farklılaşma, değişme, dönüşme noktasında önemli bir ivme kazanacağına inanıyorum. 31 Mart seçimlerinin bu anlamıyla Malatya'mız için önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü işbaşına getireceğimiz arkadaşlarımızın özellikle Malatya’mızın ekonomisine ve gelişmesine bu anlamıyla katkı sunmaları önemli. Bugün gezdiğimiz tesislerin bu noktada Selahattin Başkanın ufkunu göstermesi bakımından da önemli olduğunu düşünüyorum” diyerek, İspendere İçmeleri’nin hayırlı olması temennisinde bulundu.

AK Parti MKYK Battalgazi belediyesi Prof. Dr. Ahmet Kızılay İnönü Üniversitesi DAP Turgut Özal Tıp Merkezi
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”