Başlığım

Edep Bahçesinde Yetişen Güller, Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Kültür ve Sanat Topluluğu tarafından "Edep Bahçesinde Yetişen Güller" konulu konferans düzenlendi.

Edep Bahçesinde Yetişen Güller, Konferansı Düzenlendi
Edep Bahçesinde Yetişen Güller, Konferansı Düzenlendi admins
Bu içerik 889 kez okundu.

Süreyya Aybar salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Taner Tatar katıldı.

Tatar, edebiyat konusundaki düşüncelerini dile getirerek edebi kurallara değindi.

Edebiyatın kendisi için farklı bir alan olduğunu kaydeden Tatar, "Edebiyat benim için bir rehabilite alanı. Hayatın bunaltıcılığında edebiyat bize bir hayat pınarı oluyor. Çöle düşüyoruz. Edebiyat bizim için çölün ortasında bir vaha oluyor. Dolayısıyla edebiyatın içerisinde kalarak edebiyatı, soğuk kelimelerin içine hapsetmeden anlatmaya çalışacağım" dedi.

Tatar, edebiyatın gül bahçesinde gül yetiştirmek olduğunu ifade ederek, "Edep güllerinin açtığı bu bahçede nice bahçıvanlar, gülden terazi tutarlar. Gülü gül ile tartarlar. Gül dalından kalem yontarlar. Sese makam ve düzen verilir musiki olur, taşa biçim verilir üst üste dizilir, mimari olur, mermer yontulur parmakların arasında biçim bulur heykel olur. Boya palette renklenir, tuvalde biçimlenir resim olur. Kelimeler dil hazinesinden seçilir sesine kulak verilir. Ahenkle sıraya dizilerek kağıda serilir edebiyat olur. Kalem ehli edepli olur. Eline sahip olur, diline sahip olur, beline sahip olur, edebiyatçı olur. Edebiyatçı olmak için kanaatim o ki gönlünüzde bir şeyler tutuşacak. Kelime hazinemizden uygun kelimeleri seçebilme kabiliyetimiz olacak. O kelime hazinesine bir kere vakıf olacağız. Gerçek aşıklar hemen sözlerini söylemiyor. Acele etmemek lazım, edebi eser nasıl ortaya çıkar. Edebiyatçı sevdiğini önce içerisinde yakıyor, orada demleniyor sonra dudaklarını sıkıyor ola ki bir şey kaçmasın, sızmasın, sızıntı olmasın en sonunda yanar dağ patlıyor. Lavlar püskürüyor işte o zaman o gerçekten şiir oluyor" şeklinde konuştu.

Şiirin şuurdan aynı zamanda işaret etmekten geldiğini kaydeden Tatar, "Yani her şeyi de anlatmanız gerekmiyor. Bırakınız lambada titreyen alev üşüsün işaret edin.  Oda sizin gibi yanlış anlayabilecek mi bunu şimdi içeriden ve dışarıdan kavramanın birinci boyutu doğrudan doğruya kendi iç dünyamızla alakalı ama bizler ada varlıklı değiliz insan olarak bir ailenin, grubun, topluluğun içinde yaşıyoruz dolayısıyla dışarıdan kavrama gibi bir durumla karşı karşıya kalıyoruz" dedi.

 

Konferansın sonunda Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Prof. Dr. Erhan Aydın tarafından Prof. Dr. Taner Tatar’a plaket taktim edildi.

Prof. Dr. Taner Tatar Süreyya Aybar Prof. Dr. Erhan Aydın
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”