Başlığım

İyi Tarım Uygulamaları Projesi Sertifika Töreni

Malatya üretiminde en önemli yere sahip olan kayısıda İyi Tarım Uygulamaları (İTU) ile ilgili Proje Sertifika Töreni Yazıhan ilçesi Sürür mahallesinde yapıldı.

İyi Tarım Uygulamaları Projesi Sertifika Töreni
İyi Tarım Uygulamaları Projesi Sertifika Töreni admins
Bu içerik 1040 kez okundu.

Törene İl Müdür Yardımcısı Ahmet Turan KARACA, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür V. Tuncay ÇİFTÇİ, Yazıhan İlçe Müdürü Zafer TANRIVERDİ, Battalgazi İlçe Müdürü Basri HACİOĞLU, Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus KILINÇ, Hekimhan, Darende Ziraat Odası Başkanları, Greencert Sertifikasyon kuruluşu temsilcisi Murat KILIÇ, İTU birim sorumluları teknik elemanlar ve üreticiler katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Tuncay ÇİFTÇİ, "Çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeden bir tarımsal üretimin yaygınlaştırması, tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda iç ve dış piyasada kayısının güvenilir gıda olarak üretiminin yapılması açısından İyi Tarım Uygulamaları büyük önem arz etmektedir.  Üreticilerimizin % 80-90'ı kayısı tarımı ile uğraşmaktadır. Kayısı Malatya'nın ihraç ürünü olması sebebiyle İyi Tarım Uygulamasına geçilmesi kaçınılmazdır. Bio çeşitliliği göz önünde bulundurarak çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden bir üretim yapmak ancak ve ancak İyi Tarım Uygulamaları kriterlerini yerine getirmekle mümkün olacaktır. Kayısı konusunda İyi Tarım Uygulamalarının yaygınlaştırılması artarak devam edecektir" dedi.

Ziraat Odalarını temsilen bir konuşma yapan Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus KILINÇ, İyi tarımın iç ve dış piyasadaki önemine vurgu yaparak, "Üreticilerimizin bilinçli bir üretim yapmaları için mutlaka iyi tarım uygulamaları kriterlerine uymaları gerekmektedir. Bu projeden yararlanmaları kendi menfaatlerine olacaktır" dedi.

Daha sonra söz alan İTU birim sorumlusu Ahmet BİRİ proje hakkında bilgiler vererek, Proje sahasındaki uygulamaları törene katılanlara tanıttı.

 

Tanıtımın ardından sertifika almaya hak kazanan üreticilere sertifikaları programa katılan protokol tarafından takdim edildi.

Ahmet Turan KARACA Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Tuncay ÇİFTÇİ Zafer TANRIVERDİ Basri HACİOĞLU Yazıhan Ziraat Odası Yunus KILINÇ Hekimhan Darende Ziraat Odası Greencert Sertifikasyon Murat KILIÇ
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”