Başlığım

Vali Toprak, Değerli Akademisyenlerimiz ve Gençlerimiz Ülkemizin Sizlerden Beklentisi Büyüktür

Vali Mustafa Toprak Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte İnönü Üniversitesinin 2016-2017 akademik yıl açılış törenine katıldı.

Vali Toprak, Değerli Akademisyenlerimiz ve Gençlerimiz Ülkemizin Sizlerden Beklentisi Büyüktür
Vali Toprak, Değerli Akademisyenlerimiz ve Gençlerimiz Ülkemizin Sizlerden Beklentisi Büyüktür
Bu içerik 1026 kez okundu.

Açılışta İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın açış konuşmasının ardından Büyük Şehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Vali Toprak ve Bakan Tüfenkci birer konuşma yaptılar.

Rektör Prof. Dr. Kızılay 15 Temmuz darbe girişimine tepki göstermek için gittiği 2. Ordu Komutanlığında yaralanan Enes Gün’e plaket verdi.

Vali Toprak konuşmasında akademik yılın herkese hayırlı olmasını dileyerek, “Küresel değişim ve dönüşümün yaşandığı bir dünyada ciddi bir rekabet yaşanıyor. Bilgi toplumu olma noktasında herkes bu rekabet içerisinde yer almaya çalışıyor. Bilgi toplumu olma noktasında ekonomide, sanayide, milli eğitimde, sağlıkta, tüm alanlarda bilgiyi üretme, bilgiyi kullanma, bilgiyi patente, markaya ve tescile giden yolda özellikle onun sonrasında üretime dönüştürerek, ülkemizi güçlü kılma adına önemli çalışmalar yapılıyor.

Dünyadaki bu çalışmalar karşısında şüphesiz ki ülkemizin de önemli hedefleri var. Hem ekonomide, hem hava ve uzay savunma sanayisinde, hem tüm sektörlerde, ülke insanımızı müreffeh kılacak, refah içerisinde yaşatacak gelecekten emin olacak çalışmaları ve gücü bu noktada bilgi toplumuyla birlikte vatandaşlarımıza sunmak gayretleri var. Bu anlamda, bu gayretlerin de en önemli noktasının üniversitelerimiz, bilimin ve bilimsel çalışmaların ortaya çıkarıldığı, teknolojinin, araştırma ve geliştirmelerin yapıldığı ve bunların üretime dönüştürüldüğü bir yapıdır ve merkezdir.

Dolayısı ile İnönü Üniversitemizin de bu kutlu yolda önemli katkıları olduğunu; Malatya’ya, ülkemize ve tüm dünya ekseninde önemli bilimsel çalışmalar yaptığını da görüyoruz. Bu rekabetin yaşandığı noktada asla ve asla geri kalmamamız gerekiyor ve ülkemizin hedeflerini de önemli noktada gerçekleştirecek o bilgi toplumunu, bilgi üreten, bilgiyi ürettiğinde toplumla bütünleşerek, o güzel istişareyi ve irtibatı, mekanizmayı kuran bir noktaya da ihtiyacımız var.

Üniversitemiz önemli geçmişi ile birlikte, kadim değerleri ile birlikte bu gün önemli bir mesafe aldı. Tıp alanında, Fen bilimlerinde, Sosyal bilimlerde önemli bir kapasite artışı var ve bu artışı da toplum yararına kullanma noktasında önemli hedefleri var. Özellikle Teknoparkımızın daha da gelişmesi bilginin ve teknolojinin üretime yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin de önemsenmesi bu noktada önemli bir faaliyet olacaktır.

Üniversitenin bir taraftan bilgiyi üretirken, bilgiyi kullanırken onu toplumla, girişimcilerle, ekonomiyle, toplumun tüm sosyal ve ekonomik katmanlarıyla, sanat alanlarıyla, spor alanlarıyla, tüm kültürel alanlarıyla iyi bir şekilde, organize bir şekilde kullanması gerekiyor. Rektörümüzün önderliğinde tüm akademik çevremizin ve siz değerli hocalarımızın ve camianın da önemli gayretleri olacaktır, şimdiden teşekkür ediyorum.

Bu çalışmalar yapılırken gençlerimizin bilgi toplumu olma noktasında kendine güvenen, ülkesine güvenen, kendi ile toplumu ile barışık, toplumun değerlerine önem veren, toplumun değerleriyle değerlenen ama o küresel değişimlerden geri kalmamak üzere tüm gayretlerini ve çalışmasını ortaya çıkaran bir anlayış içerisinde bulunması gerekiyor. Bu konuda üniversitemizdeki akademisyen arkadaşlarımızın, öğretim görevlisi ve üyesi arkadaşlarımızın öğrencilerimizi ve gençlerimizi bu noktada iyi bir şekilde yönlendirmeleri gerekiyor.

Gençlerimiz de, kendine güvenen, ülkesine güvenen, sevgiyi ve kardeşliği merkez odak alarak, onu o güzelliği bilgi ile birlikte geleceğin doktorları, mühendisleri, öğretmenleri, her bir alandaki temsilcileri olarak, iyi bir şekilde özümseyerek milletimize, vatanımıza, kendilerini var eden devletimize ve aileleri ile birlikte kendilerini yetiştiren değerli hocalarımıza karşı görevlerini de bu şekli ile yapmış olurlar.

Değerli Akademisyenlerimiz ve gençlerimiz ülkemizin sizlerden beklentisi büyüktür. Aramıza nifak sokmak isteyen, birbirimize düşürmek isteyen, aramızdaki sevgiyi, birliği, kardeşliği yok etmek isteyenlere karşı da bizim ilacımız çok çalışmak, bilgi üretmek, bunu toplumla birlikte paylaşmak, sevgimizi, kardeşliğimizi asla ve asla ana eksenden çıkarmamaktır.

15 Temmuzda bir kez daha ülkemizin birliği ve bekası test edildi. Kardeşliğimize, bekamıza önemli bir ihanet girişimi oldu ama Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin geçmişten bu güne kadar gelen değerleri, kadim gücü Sayın Cumhurbaşkanımızdan milletimizin her bir ferdine kadar milletimizin gücü ile birlikte bu ihanet girişimi de sonuçsuz bırakıldı. Ülkemizin bu güne kadar dışarıdan ve içeriden bedbaht ve hainler girişimlerini değişik yöntemlerle zaman zaman ortaya koymaktadırlar.

Bunlar karşısında da bizler Yüce Atatürk’ün muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma noktasında, bu hedefe varma noktasında aşama kaydederken siz değerli gençlerimizin sevgimizi, birliğimizi, kardeşliğimizi yok etmek isteyenlere karşı da dikkatli ve uyanık olması, bunları iyi analiz etmesi gerekmektedir.” dedi.

Vali Toprak sözlerinin sonunda ikinci bir devlet üniversitesi kurulması, onkoloji hastanesi yapılması ve diğer alanlardaki gelişmelere vermiş olduğu destek ve katkılardan dolayı Bakan Tüfenkci’ye teşekkür etti.

 

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Enis Şahin tarafından verilen Misakı Milli dersi ile açılış töreni sona erdi.

Sakarya Üniversitesi Prof. Dr. Enis Şahin Enes Gün Bülent Tüfenkci Prof. Dr. Kızılay
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi