Başlığım

Böğürtlenler Meyvesini Verdi

Malatya Valiliği Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında Malatya Battalgazi İlçesi’nde 2013 yılı ilkbahar döneminde tesis edilen Böğürtlen bahçesi meyvelerini vermeye başladı.

Böğürtlenler Meyvesini Verdi
Böğürtlenler Meyvesini Verdi adminf
Bu içerik 1804 kez okundu.

Meyve özellikleri yönünden üzümsü meyveler grubunda yer alan Böğürtlen dünyada ılıman iklim bölgelerinde geniş yetişme alanına sahiptir. Ülkemiz böğürtlenin anavatanı sınırları içerisinde yer almaktadır. Böğürtlen, Anadolu’nun 1000 metrenin üzerinde hava ve toprak neminin sağlandığı yerlerde yoğun olarak yetiştirilmektedir.
Böğürtlen, ülkemizde bol miktarda bulunan bir kır meyvesidir. Birçok faydası bulunan böğürtlenin diğer meyveler kadar tüketilmesi önerilmektedir. C Vitamini yönünden zengin bir meyve olup, içeriğinde bulunan siyanidin adlı bir madde tümör oluşumunu önlemekte, kan basıncını ve tansiyonu düzenlemekte birlikte kolestrol seviyesini düşürmektedir. Ayrıca antioksidan oranı yüksek olan böğürtlen, bağışıklık sistemini güçlendirmekte, yaşlanmaya karşı koruyucu etki göstermektedir.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Sayın Selahattin GÜNCİ, “İlimiz Battalgazi İlçesi Hatunsuyu Mahallesinde 2013 yılı ilkbahar döneminde Chester ve Jumbo böğürtlen çeşitleri ile modern teknikler kullanılarak böğürtlen bahçesi tesis edilmiştir. 7 dekarlık bahçenin sulama sistemi, telli terbiye sistemi ve fide alımları 30.740 TL’ ye ihale edilerek üreticimize bu maliyetin %50’si olan 15.340TL İl Müdürlüğü tarafından finanse edilerek maddi destek sağlanmıştır. Dekardan ortalama 1000-1200 kg verim beklenmekte olup, ilk hasadı Temmuz ayında gerçekleştirilerek elde edilen ürün, İlimizde faaliyet gösteren bir reçel fabrikasında değerlendirilmektedir. Yapılan bahçe kurulumu sonucunda Böğürtlen üretiminin İlimizde ekonomik olarak gerçekleştirilebildiği, pazar değerinin olduğu ve üreticilerimize ek gelir getirecek bir ürün olduğu görülmüştür. Böğürtlen üretimi yapmak isteyen üreticilerimizin teknik destek ve bilgi almak için müdürlüğü başvurmaları yeterlidir” dedi.


 

Böğürtlenler Meyvesini Verdi Selahattin GÜNCİ Böğürtlen Hatunsuyu Mahallesi Chester Jumbo
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”