Başlığım

Aylık 100 Ton Tıbbi Atık Zararsız Hale Getirildi

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2011 yılında faaliyete geçirilen Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’nde Malatya genelinde toplanan tüm tıbbi atıklar sterilize ediliyor.

Aylık 100 Ton Tıbbi Atık Zararsız Hale Getirildi
Aylık 100 Ton Tıbbi Atık Zararsız Hale Getirildi admins
Bu içerik 1048 kez okundu.

Günlük 21 bin 600 kilo tıbbi atığı sterilize edecek kapasiteye sahip olan Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’nde, Malatya genelindeki sağlık kuruluşlarından günlük toplanan 3.5 ton dolayındaki tıbbi atık zararsız hale getiriliyor.
Tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve bertaraf işlemleri ‘Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelik’e uygun olarak gerçekleştirilirken, bu alanda toplam 13 kişi görev yapıyor. 3 lisanslı aracın çalıştığı tıbbi atıkların toplanması ve bertaraf edilmesi; bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve çevre sağlığının korunması açısından büyük önem arzediyor.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Alican Bozkurt, tıbbi atıkların bertarafı ile ilgili çalışmaların 2002 yılında başladığını o tarihlerde yap – işlet – devret yöntemiyle işin ihale edildiğini, toplanan atıkların ise çöp sahasında membranlar ile sızıntıyı önleyecek şekilde düzenlenmiş ayrı bir alanda gömüldüğünü belirtti.
2010 yılında tıbbı atıkların bertarafı ile ilgili yeni çıkan yönetmelik doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi tarafından da sterilizasyon yöntemine geçildiğini belirten Bozkurt, “Yönetmelik gereği günlük 10 tonun altında tıbbi atık toplanan illerde sterilizasyon yönteminin kullanılması bir zorunluluk olup, Belediyemiz tarafından  2011 yılında Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisimiz kurulmuştur. Şu an ilimizde günde 3.5 ton tıbbi atık toplanmakta ve bunların hepsi mikroplardan arındırılarak sterilize edilmekte, sterilden sonra çıkan malzeme öğütülerek gömülmektedir.
Bu alanda çalışan ve tıbbı atıkların düzenli bir şekilde bertarafını sağlayan ekibimize teşekkür ediyorum” dedi.


 

Aylık 100 Ton Tıbbi Atık Zararsız Hale Getirildi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Alican Bozkurt
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”