Başlığım

Malatya’ya İlk Kez Külliye Yapılıyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi, bu alandaki hizmetlerine bir yenisini daha ekliyor. İpek caddesinde yaptırılan ve Camii, Kültür Merkezi ile Semt Pazarı’ndan oluşan Külliye’nin yakın bir zamanda hizmete açılması planlanıyor.

Malatya’ya İlk Kez Külliye Yapılıyor
Malatya’ya İlk Kez Külliye Yapılıyor admins
Bu içerik 1085 kez okundu.

Malatya'nın ilk Külliyesi olma özelliği taşıyan bu proje, aynı zamanda ilk kapalı semt pazarı olma özelliği de taşıyor. Külliye,  aynı zamanda ikinci kata yapılan Kültür Merkezi ve cami-mescid ile de örnek bir proje niteliğinde.
Giriş katında esnaflar için pazar yeri, ikinci katında da cami, sınıf, atölye, fitnes, toplantı salonu ve kafeteryaların bulunduğu proje büyük oranda tamamlanırken, önümüzdeki aylarda hizmete girmesi planlanıyor.
3 Özellikli Proje
İpek Caddesi üzerinde yapılan Külliye, 3 özellikli bir proje. Giriş katı Semt Pazarı olarak düzenlenen Külliye’nin ikinci katında ise Cami ve Kültür Merkezi bulunuyor. 270 m2 + 80 m2’lik asma katıyla birlikte toplam 350 m2’lik alanı bulunan Cami’nin ayrıca bayan ve erkekler için ayrı ayrı abdest alma yerleri bulunuyor. Son cemaat avlusu da bulunan Cami’nin ayrıca Bayram, Cuma ve Teravih namazları gibi kalabalık namazlarda kullanılabileceği Kültür Merkezi’nin 800 m2’lik Meydanı da yer alıyor.
Proje içerisinde yer alan Kültür Merkezi ise kendi içerisinde 3 bölümden oluşuyor. Öğrencilere yönelik Eğitim Merkezi’nin yanı sıra Geleneksel Türk Sanatları Merkezi ile Yaşlı Evi, Kütüphane, Kafeterya ve Şark odası’nın bulunduğu Kültür Merkezi, iç avlusu ve meydanıyla çeşitli etkinliklerin düzenlenebileceği bir özelliğe sahip.
Başkan Çakır: Örnek teşkil edecek
Malatya’nın son yıllarda her alanda önemli mesafeler aldığını belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yapılan Külliye’nin ise sosyal belediyecilik alanında örnek bir proje olduğunu söyledi.
Şu anda ince işçiliğinin devam ettiğini ve önümüzdeki aylarda hizmete sunmayı hedeflediklerini belirten Başkan Çakır, “Malatya’da ilk kez yapılan Külliye, bölgesel olarak vatandaşlarımıza hizmet verecek. Ancak ben inanıyorum ki burası açıldığı zaman Malatya genelindeki bütün vatandaşlarımız buraya gelerek, buradaki hizmetlerden faydalanacaklar. Kendi bölgelerine yapılması için de talepte bulunacaklar.
Külliye içerisinde bulunan sabit semt pazarı ile her Cuma bu bölgede kurulan semt pazarı yüzünden yaşanan trafik sıkıntısı da giderilmiş olacak. Gerek kapalı pazarı, gerek Kültür Merkezi ve gerekse de ibadethanesiyle bölgedeki önemli bir eksikliği giderecek olan bu Külliye’nin Malatyamız’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 

Malatya’ya İlk Kez Külliye Yapılıyor Külliye cami sınıf atölye fitnes toplantı salonu kafeterya
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”