Başlığım

16. Uluslararası Kayısı Yetiştirme ve Tarımı Sempozyumu Düzenlendi

Uluslararası Bahçe Bitkileri Bilim Topluluğu’nun (ISHS-International Society for Horticultural Science) öncülük ettiği “16. Uluslararası Kayısı Yetiştirme ve Tarımı Sempozyumu” (XVI. International Symposium on Apricot Breeding and Culture), 29 Haziran - 03 Temmuz 2015 tarihlerinde Çin’in Shenyang şehrinde düzenlendi.

16. Uluslararası Kayısı Yetiştirme ve Tarımı Sempozyumu Düzenlendi
16. Uluslararası Kayısı Yetiştirme ve Tarımı Sempozyumu Düzenlendi admins
Bu içerik 1523 kez okundu.

Dört yılda bir düzenlenen ve etkin katılım gösterdiğimiz bu sempozyuma ülkemiz adına Kayısı Araştırma Enstitüsü’nden Enstitü Müdürü Abdullah Erdoğan, Teknik Koordinatör Tahir Macit ve teknik personeller Mehmet Ali Yılmaz, Talip Yiğit, Yılmaz Uğur ve Yüksel Sarıtepe, Atatürk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sezai Ercişli, İnönü Üniversitesi’nden Doç. Dr. Gökhan Durmaz, Malatya Büyükşehir Belediyesinden Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, Yeşilyurt Belediyesinden Başkan Yardımcıları Muammer Zafer ile Rıza Murat Türksoy, fırat Kalkınma Ajansından ise Murat Bayazit ve Recep Serhat Karaca katılmışlardır. Ayrıca sempozyuma ülkemizle beraber Çin, Sırbistan, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Güney Kore, Yeni Zelanda, İsviçre, Fransa, İspanya, Güney Afrika, Tunus, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Rusya, Yunanistan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Ermenistan ve Slovakya’dan bilim insanları yayınları ile katıldı
Sempozyumda kayısıya dair; Gen kaynakları, ıslahı, yetiştiriciliği, genetiği, teknolojisi, zararlı ve hastalık kontrolü, hasat sonrası işlemleri ile işlenme ve değerlendirilmesi gibi konularda bilimsel çalışmalar sunulmuştur. Bu ortamda akademik düzeyde son gelişmeler tartışılmış ve Türkiye ile Malatya kayısısına dair tanıtım faaliyetleri yürütülmüştür. Sempozyumda ekip olarak gerçekleştirdiğimiz yayın ve tanıtım faaliyetleri sonucunda 2019 yılında 17. Uluslararası Kayısı Yetiştirme ve Tarımı Sempozyumu’nun Malatya’da düzenlenmesine katılımcılar tarafından oy birliği ile karar verilmiştir.
Enstitü müdürü Abdullah Erdoğan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu organizasyonun kazanımı, ‘Dünya Kayısı Başkenti’ olan Malatya için eşsiz bir tanıtım ve canlılık fırsatı sunabilecek çapta bir etkinlik olacaktır. Bu organizasyonun ülkemize kazandırılmasında katkısı olan başta Malatya Valisi Süleyman Kamçı olmak üzere, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a, MÜSİAD Başkanı Mehmet Balin’e Fırat Kalkınma Ajansına ve Kayısı Araştırma ve Geliştirme Vakfına kamuoyu önünde teşekkürü bir borç biliriz.”
 

16. Uluslararası Kayısı Yetiştirme ve Tarımı Sempozyumu Düzenlendi Uluslararası Bahçe Bitkileri Bilim Topluluğu MÜSİAD Mehmet Balin Çin Sırbistan İtalya Çek Cumhuriyeti Güney Kore Yeni Zelanda İsviçre Fransa İspanya
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”