Başlığım

Kayısıda Don Zararından Korunmak İçin Sulama

Kayısıda ilkbahar donlarına karşı alınacak tedbirler ile ilgili yapılan çalışmalar ve araştırmalar çerçevesinde, Merkezi Adana'da bulunan JAIN Sulama Sistemleri San.ve Tic.A.Ş. Genel Müdürlüğünce düzenlenen toplantı ile sulama sistemleri konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

Kayısıda Don Zararından Korunmak İçin Sulama
Kayısıda Don Zararından Korunmak İçin Sulama admins
Bu içerik 1111 kez okundu.

Altın Kayısı Ramada Plazada düzenlenen toplantıya İl Müdürü Ali Selvi, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Şevket Başyiğit, Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Vekili Mehmet Sevim, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Vekili Mehmet Alışık, TARSİM Bölge Müdürü Bünyamin Kadak, İl Müdürlüğümüz konu uzmanı teknik elemanlar ve Sulama Sistemleri Bayileri katıldılar.
Kayısıda İlkbahar donlarından koruma yöntemlerinde sulama sistemleri ile ilgili araştırmalar ve çalışmalar konusunda JAIN Sulama Sistemleri San.ve Tic.A.Ş. Genel Müdürü Cenk Çağlayan tarafından katılımcılara bilgilendirmeler yapıldı.
Çağlayan "Spring sulama sistemi ile sadece bitki ıslatılarak ya da tüm alan ıslatılarak uygulama yapılır. Tüm alanın ıslatılması su kaynağına ve enerji tüketimine bağlı olarak tercih edilebilir. Hava sıcaklığı +1 veya +2 derecede iken sistemi açmak ve şeffaf, temiz buz ile bitkiyi kaplamak gerekir. Metrekareye saatte 3 litre su kullanılıp her -1 derece için su miktarı 0.5 litre eklenmelidir. Buz kendiliğinden çözülünceye kadar sulamaya devam edilmelidir." dedi.
Katılımcılarla soru cevap bölümü ile devam eden toplantının sonunda bir konuşma yapan İl Müdürü Ali Selvi, "İlimizde son iki yılda meydana gelen ilkbahar don zararlarından dolayı 2014 yılında %95, 2015 yılında ise yaklaşık %50 civarında kayısılarımız zarar gördü. Konu ile ilgili alınacak tedbirler için yıllardan beri İl Müdürlüğü olarak araştırmalar yapıyoruz, bilinen yöntemler ile çiftçilerimizin tedbir almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bu konudaki tüm kurum ve kuruluşların yaptığı çalışmaları yakından takip ediyoruz. Bu çerçevede İlimizde bilgilendirme toplantısı düzenleyerek yaptıkları çalışmaları ve elde ettikleri gelişmeleri bizlerle paylaşan JAIN Sulama Sistemleri San.ve Tic.A.Ş. yetkililerine teşekkür ediyorum. Ayrıca firma yetkililerince ileriki aşamada İlimizde demonstrasyon kurma sözü aldık. Bunu da yakından takip edeceğiz. Yapılacak olan demonstrasyon sonuçları doğrultusunda gerekli çalışmaları yapacağız " dedi.
 

Kayısıda Don Zararından Korunmak İçin Sulama Ali Selvi JAIN Selahattin Günci TARSİM Mehmet Sevim Şevket Başyiğit Cenk Çağlayan JAIN Sulama Sistemleri San.ve Tic.A.Ş.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”
Güder: “Seçim Vaatlerimizi Bir Bir Yerine Getiriyoruz”