Başlığım

Kadem'den İftar Programı

Kadın ve Demokrasi Derneğinin Malatya temsilciliğinin iftar buluşmasına Malatya Valisi Süleyman Şahin ve Eşi; İl Müftüsü, Vakıflar Bölge Müdürü, Tarım il Müdürü, AFAD müdürü ve çok sayıda STK temsilcisi, engelliler, Suriyeli Mülteci kadınlar, akademisyenler katıldı.

Kadem'den İftar Programı
Kadem'den İftar Programı admins
Bu içerik 1088 kez okundu.

KADEM Malatya  temsilcisi Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut konuşmasında;  “On bir ayın en şereflisi olan bu ay, Rabbimiz tarafından bizlere verilmiş bir lütuf, bir ihsandır. İçinde bulunduğumuz bu mübarek ayı en iyi ve en güzel şekilde değerlendirebilmek gerekir. Hz. Mevlana “Bu ay, gönül sofrasının kurulduğu aydır. Gönlün, bedenin hatâlarından kurtulduğu aydır. Gönüllerin aşk ve îmân ile dolduğu aydır” buyuruyor.
Biliyorsunuz ki, medeniyetlerin inşasında kadının dokunmadığı hiçbir gelişme, tarihte kendine yer bulamamıştır. Bu sebeple, kadim tarihimiz, her alanda vermiş oldukları onurlu mücadeleleri, duruşları ve başarılarıyla iz bırakan kadınlarla doludur.”Peygamberimiz’in “kız çocuklarını hor görmeyin, zira ben kızlar babasıyım” hadisiyle hareket eden bir toplum bilincine sahip olmak, adaletin ve hakkaniyetin sağlanması noktasında son derece önemlidir. Asr-ı Saadet’te ve Osmanlı dönemlerinde olduğu gibi, adaletin ve hakkaniyetin şiar edinildiği, kadının değerli görüldüğü ve el üstünde tutulduğu bir toplum yapısına sahip olmak için, el ele vererek daha çok çalışmalıyız.
Zira Allahın Rasulü ”kadınlara ancak kerim olanların ikramda bulunacağını, onlara kötülük edenlerin ise leim, yani kötü kişiler olacağını” beyan buyurmuşlardır. Bu nebevi beyan bizlere, kadına karşı davranışların bir örneğini sunmaktadır.
Kadın ve erkeğin birbirini tamamladığı, rollerin adil, hakkaniyetli ve dengeli şekilde dağıtıldığı, her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir düzen inşa etmeliyiz. Bunu temel meselemiz olarak görmeli ve bu doğrultuda hareket etmeliyiz. Zira Allah Kur’an-ı Kerimde kadın ile erkeğin aynı özden yaratıldığını ifade ederek birbirinin tamamlayıcısı olduğu ve biri olmadan diğerinin olmayacağı gerçeğine vurgu yapmıştır.
Biz KADEM olarak kadının mağdur edildiği, ötekileştirildiği konularda ve alanlarda fikirsel ve eylemsel çalışmalar yaparak,  kamuoyu farkındalığı oluşturmaya ve toplumsal bilinçlenmeye katkıda bulunmaya, kadının konumunu yükseltme ve demokrasi kültürünü geliştirme yolunda çalışmaya devam edeceğiz.” Diye konuştu.
Ardından; Sayın Valimize ve Belediye Başkanlarımız ve Malatya Girişim Grubu Başkanı Mehmet Kavuk’a katkılarından dolayı plaket takdim etti.
Syn Valimizin Eşi Ayşe Kamçı hanımefendi’ye Prof. Dr. Karabulut; “Sağlıklı Yaşamın Biyokimyasal Sırları” adlı kitabını takdim etti. Hanımefendi de Karabuluta KADEM Malatya ekibinin süpriz olarak hazırladığı çiçeği takdim etti ve Başarılar diledi.
Program İlahiyat Öğr. GRv. Lisi Kerim Özmen’in Kuran-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.

 

Kadem'den İftar Programı Aysun Bay Mehmet Kavuk Asr-ı Saadet KADEM Kerim Özmen
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
Başkan Güder’den Baro Başkanı'na “Hayırlı Olsun” Ziyareti
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi
24. Kayısı Festivali Kutsi ve Zara Konseri İle Sona Erdi