Başlığım

Meşale Derneği Yıllık Değerlendirme için İftarda Buluştu

Meşale Derneği, yönetici ve üyeleri; yıllık değerlendirme yapmak amacıyla iftar programında bir araya geldi. Derneğin çalışmalarının anlatıldığı programda, Malatya’nın önemli kanaat önderlerinden Zekeriya Şengöz, bir konuşma yaptı.

Meşale Derneği Yıllık Değerlendirme için İftarda Buluştu
Meşale Derneği Yıllık Değerlendirme için İftarda Buluştu adminf
Bu içerik 826 kez okundu.

Özel bir düğün salonunda verilen iftar yemeğinin ardından Meşale Derneği Toplantı Salonu’nda bir araya gelindi. Program, Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başladı. Yaklaşık 200 kişinin buluştuğu programda özellikle Meşale Derneği Yönetim Kurulu ile derneğin komisyonlarının üyeleri yer aldı. Programda konuşan Meşale Derneği Başkanı Tamer Çalhan, derneğin çok sayıda komisyonu bulunduğunu belirterek, iftar programı vesilesiyle komisyon mensupları ve üyelerle bir araya gelip hasbihal ederek yıllık değerlendirme yapmak istediklerini belirtti. Sahih akideye sahip Müslümanlar olarak ibadetlerin, mücadelesini verdikleri pratiklerin hikmetini ve muradını anlamaya çalıştıklarını anlatan Çalhan, “Bir mü’min olarak hikmetini anlamadıklarımızı da Rabbimizin emri olduğundan dolayı ‘işittik ve itaat ettik’ deriz. Rabbimizin üzerimizde sonsuz nimetleri var. Bunların en birincisi de İslam, iman nimetidir. İnsanlık için bir davası olan, mücadele eden Müslümanlar olarak herkesten daha fazla ibadetine dikkat edecek, bu ayın manevi atmosferinden faydalanmanın hazzını, yollarını arayacağız” dedi. Çalhan, “İyiliğin, hayrın örgütlenmesinde daima bir hareketlilik halinde olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Programda daha sonra Eğitim Komisyonu Başkanı Kazım Kayan, son yüzyıllık batılılaşma serüveni ve İslami uyanış hareketlerini anlattı.
Meşale Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Resul Kocamaz da dernek olarak ülke gündemine dair alınan duruşu aktardı. Kocamaz, “Rablerine karşı sorumluluk bilinciyle hareket etmekle mükellef Müslümanlar, geldikleri yere iktidar imkanlarıyla gelmedikleri gibi iktidar zemininin kaybolmasıyla da mücadeleden geri adım atacak değillerdir. Müslümanların, şartlara bağlı mücadele anlayışıyla değil, şartları dönüştürme kararlığıyla hareket etmekle yükümlü olduğunun altını çiziyoruz” dedi.
 Şengöz: Hayatı yeniden yorumlamamız gerekiyor
Kanaat önderi Zekeriya Şengöz, modern dünya tarafından yorumlanıp önümüze konulmuş iki durumla karşı karşıya olunduğunu kaydederek şöyle konuştu:
“Ya yorumlanmış bu dünyayı yaşamak durumunda kalacağız ama Müslümanca kimliğimize de bağlılığı kabul edeceğiz. Müslümanca yaşamaya da gayret sarfettiğimizi söyleyeceğiz. Şimdi bu durumda Müslümanca yaşamak için bu dünyayı bizim tekrardan yorumlamamız gerekiyor. Hayat, yapısını, siyasetini, felsefesini, ekonomisini, sosyal yapısını; fiziki her altyapısını gerçek olarak yorumlamamız gerekiyor. Eğer biz bunları yorumlamadan, bunların haritasını önümüze koymadan, bizim için modern dünya tarafından belirlenmiş olan şu yaşamı yaşamaya devam ettiğimiz sürece bizim problemlerin üstesinden gelmemiz mümkün olmaz.”

Meşale Derneği Yıllık Değerlendirme için İftarda Buluştu Zekeriya Şengöz Resul Kocamaz Meşale Derneği Tamer Çalhan
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyükşehir Belediyesinden Vatandaşlara Moral Konseri
Büyükşehir Belediyesinden Vatandaşlara Moral Konseri
 Gürkan, Öğretmenler İle Bir Araya Geldi
Gürkan, Öğretmenler İle Bir Araya Geldi