Başlığım
Gençlere Nasihat-1  ‘’Oku’’
Ramazan Yavuz

Gençlere Nasihat-1 ‘’Oku’’

Bu içerik 1375 kez okundu.
Reklam

‘’Oku’’
 Alak suresi’nin ilk ayetinde ne diyor yaradan; Ikra' bismi rabbikelleziy halak(Yaratan Rabbinin adıyla oku!) diyor. O zaman yalnız gençler değil tüm insanlığın okuması gerekiyor. Gençlerin hem çocukluk dönemlerinde hem de gençlik dönemlerinde her alanda kendilerini okuyarak bilinçlendirebilirler. Dolayısıyla Okuyan biri ile okumayan biri arasında her alanda çok fark olduğunu hepimiz biliyoruz. Gençlere nasihat-1 makale yazımda ilk olarak ‘’oku’’ kelimesini anlatacağım. 
Yaradan’ımız Ayette de belirtiği gibi Ikra' bismi rabbikelleziy halak(Yaratan Rabbinin adıyla oku!) okumanın ne kadar önemli olduğunu Alak süresi ayetinde belirtilmiştir. Aslında gençler okumanın ne kadar önemli olduğunu bilseler gece gündüz okurlar. Okuma; saygı, sevgi, edep, adap, örf, adet, kültür, her alanda insanı geliştiren ve olgunlaştıran önemli bir eğitimdir. Genç dediğin sadece fiziken ve bedenen güçlü olan değildir. Genç olan kişi fiziken, bedenen, ruhen, zihinsel olarak da güçlü olmalıdır.  Bilgi reyonu geniş olmalı, donanımlı ve kapasitesi yüksek olmalıdır. Kendisini her alanda geliştirmelidir. Eğitim olmazsa olmazlardandır.  Fakat eğitimi doğru ve zamanında alınmalıdır. Çok okuyan mı bilir yoksa çok gezen mi? Esprisinde tabi ki gezmek ve görmek okumaktır.  Sonrada yazıya dökmektir gördüklerini!!! O zaman okumak; Görmektir, yazmaktır, duymaktır, tatmaktır her alanda yaşamaktır. Okumak öyle geniş bir yelpazedir ki anlatmaktır, eğitmektir, eğitilmektir, öğretmektir ve öğrenmektir.  
Gençler; Sizler iyi eğitilmelisiniz çünkü gelecek sizin ellerinizde olacaktır. Gelecek nesillerde sizlerin eseri olacaktır. Dolayısıyla iyi okursanız tarihinizi ve geçmişinizi iyi anlatırsınız. Sizlerde gelecek nesillerin iyi yetişmesine vesile olacaksınız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MTÜ, Uluslararası Sıralamalarında Yerini Almak İçin İlk Adımlarını Attı
MTÜ, Uluslararası Sıralamalarında Yerini Almak İçin İlk Adımlarını Attı
AYKOME Üst Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi
AYKOME Üst Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi